Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kutuplar bugün tersine dönecek!

Büyük deprem felaketleriyle kayan Dünya ekseninin, bugün itibarıyla ters düz olacağı kutupların yer değiştireceği öne sürüldü

Giriş Tarihi: 14.6.2014
İnternetteki video paylaşım sitesi YouTube'da 9Nania adındaki bir kullanıcı, 14 Haziran'da (bugün) Dünya'nın yörüngesinin ters düz olacağına dair bir video yayımladı. Videoda çeşitli bilimsel makalelere konu olan haberler ışığında bir analiz yapılıyor. Japonya'da 2011'de gerçekleşen ve nükleer bir felakete neden olan Fukuşima depreminin dünyanın ekseninin kaymasına neden olacağı söyleniyor. Senaryoya göre depremden çıkan enerji patlamasının Dünya'nın yörüngesini az da olsa etkilemiş bulunuyor. Etki miktarı tam olarak belirlenemese de, deprem sonucu Dünya'nın kutuplardaki basıklığının küçülmesi sonucunda, bir günün toplam süresinin 2.68 mikro saniye kısaldığı ileri sürülüyor. Aynı zamanda deprem sonucunda dünyanın ekseninin 145 derece boylamı doğrultusunda 2.5 santimetre kaydığı belirtiliyor.

408 GÜNLÜK PERİYOT ÖNEMLİ

Videoda Japonya depreminden önce 2004'te Hindistan'da meydana gelen 9.3 ve 2010'da Şili'deki 8.8 büyüklüğündeki depremin, Dünya'nın yörüngesini yaklaşık 10 santimetre kaydırdığı belirtiliyor. Daha sonra Hindistan'da 11 Mayıs 2012'de gerçekleşen depremin eksen üzerinde oluşturduğu etkinin Rusya'da 2013'te meydana gelen 8.3 büyüklüğündeki depreme kadar sürdüğü ve bu iki tarih arasında 408 gün olduğu vurgulanıyor. 408 günlük periyodun Dünya'nın yörüngesi için önemli olduğunu söyleyen 9Nania, Rusya depreminden sonra yaşanacak bir sonraki 408 günlük periyodun Dünya'nın yörüngesi için önemli olduğunu vurguluyor. Bu nedenle Rusya'da gerçekleşen depremin üstüne 408 gün ekleyerek 6 Temmuz 2014'e ulaşıyor. 9Nania, 408 günlük iki periyodun tam ortasında bulunan 14 Haziran 2014'te (bugün) dünyanın ekseninin ters düz olacağını ve kutupların yer değiştireceğini iddia ediyor. Ancak 9Nadia'nın iddiasını kanıtlayacak bilimsel bir veri ya da çalışma henüz bulunmuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kutuplar bugün tersine dönecek!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN