Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkmenlerin umudu Türkiye

Kerkük Vakfı Sözcüsü ve Çankaya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahir Nakip, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'taki ilerlemesine ilişkin, "Şu an tek silahsız olan kesim Türkmenlerdir, en büyük kavga da Türkmenler'in yoğunlukta olduğu yerlerde yaşanmaktadır" dedi.

Giriş Tarihi: 14.6.2014 16:26
Nakip, bölgeden gelen haberlere göre, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinin ardından burada hayatın tekrar normale dönmüş gibi göründüğünü söyledi.

Irak'ta yaşanan gelişmelerin Türkmenler açısından çok vahim olduğunu ifade eden Nakip, "En büyük kayıp Türkmenlerde görülüyor. Musul'dan Telafer'e giden yol üzerindeki Türkmen yerleşim bölgeleri tamamen IŞİD'in eline geçmiş durumda. Kerkük tamamen peşmergelerin himayesinde. Irak ordusu buradan çekilmiş. Nasıl ki 1990 yılında daha sonra 2003 yılında peşmergeler Kerkük'e girerek resmi daireleri, ordu karargahlarını yağmaladılarsa aynı tablo Kerkük'te tekrarlanıyor" diye konuştu.

Tuzhurmatu'dan da Irak ordusunun çekildiğini anlatan Nakip, şunları aktardı:

"Irak ordusunda yer alan Tuzhurmatulular ordudan çıkarılmış. 'Siz gidin, evinizde oturun' denilmiştir. Burada da yağmalamalar başlamıştır. Tuzhurmatu'nun yanında birkaç nahiye var. Buralar Türkmenler'in yoğun olduğu yerler. Bunların da bir kısmı Kürtlerin'in bir kısmı da IŞİD'in eline geçti. Kürt Peşmerge Komutanı Cabar Yaver, 'Kürtlerin ihtilaflı bölge kabul ettiği yerlerin tamamına yakını bizim kontrolümüzdedir' diyor. IŞİD gibi bir terör örgütü devletin başına musallat olmuş ama herkes yangından ne mal kaçırırsa onun peşinde görünüyor. Şii gruplar da bunun geçici bir durum olduğunu, mutlaka bunun çaresine bakılacağını düşünüyorlar."


TÜRKMENLER'İN UMUDU TÜRKİYE

Bölgede şu anda tek silahsız kesimin Türkmenler olduğunu, en büyük kavganın da Türkmenler'in yoğunlukta olduğu yerlerde yaşandığını vurgulayan Nakip, "Türkmenler'in kendi iradeleriyle bir şey yapabilme imkanları yoktur. Türkiye'nin bölgede aktif rol oynamasını bekliyoruz. Türkiye'nin her ne kadar rehinelerle ilgili sorunları varsa da mutlak suretle Türkmenler için de bu kriz ortamı geçince bir şeyler yapılması lazım. Türkmenler Türkiye'den çok şey bekliyor" şeklinde konuştu.

Nakip, Türkiye'nin Musul Başkonsolosluğuna düzenlenen baskın ile ilgili de "Rehineler, IŞİD tarafından atanmış Vali'ye teslim edilmiş. Bu bir iyi niyet olarak görülebilir. Serbest bırakılma ihtimalleri yüksek" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkmenlerin umudu Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN