İran'dan ABD'ye yeşil ışık

İran lideri Ruhani, IŞİD'e karşı ABD ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını açıkladı. CNN'ye göre de 500 Devrim Muhafızı savaşmak için Irak'a geçti bile

Giriş Tarihi: 15.6.2014
IŞİD örgütünün Irak'taki ilerleyişinden dolayı her fırsatta Başbakan Nuri El Maliki yönetimine desteklerini belirten İran'dan beklenmedik bir açıklama geldi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Irak'ta IŞİD'e karşı ABD ile işbirliği yapabileceklerini söyledi. Washington - Tahran arasında 30 yılı aşkın süredir diplomatik ilişki olmamasına rağmen Ruhani, terörizm ile ortak mücadelenin 2 ülkeyi yakınlaştırabileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı seçilmesinin birinci yılı doğrultusunda gazetecilerle buluşan Ruhani ayrıca "Ancak Irak'a yardım konusunda ABD'nin henüz net kararını vermediğini görüyoruz" dedi.

'MUSUL'UN ARKASINDA BİR İŞ VAR'
Ruhani sözlerine şöyle devam etti: "Ülkedeki seçimleri kaybedenler bugün bu yenilgiyi silahlarla telafi etmeye çalışıyorlar. Seçim yenilgisini terörle, insanları öldürerek telafi edemez, intikam alamazsınız. Musul gibi büyük bir kentin ele geçirilmesini, küçük bir terörist grubun başarısı olarak göremeyiz. Bunun perde arkasında başka şeyler, başka planlar var. Kaybedenler bugün bunu silahla telafi etmeye çalışıyor. Bu çok büyük ve tehlikeli bir hata. Irak hükümeti bizden yardım isterse bunu inceleriz. Ancak bugüne kadar böyle bir talepleri olmadı." CNN, Irak kaynaklarına dayandırdığı haberinde İran'ın şimdiye kadar 500 Devrim Muhafızı'nın Irak'a savaşmaya gönderdiğini ileri sürmüştü. ABD Başkanı Barack Obama ise önceki gün yaptığı açıklamada "Irak'a kara harekâtı dışındaki diğer seçeneklerin masada olduğunu" söylemişti.

PEŞMERGE BEYCİ'DE 200 IŞİD MİLİTANINI ÖLDÜRDÜ
Irak ordusu dün sabah saatlerinde Musul'un kuzeyine hava saldırısı düzenledi. Operasyonda onlarca IŞİD militanı öldürüldü. Ordu, Salahaddin vilayetindeki bölgelerin büyük çoğunluğunu geri aldı.
Beyci yakınlarında 200 kadar IŞİD militanının peşmerge güçlerince öldürüldüğü belirtildi. Diyala ilinin Hanekin ilçesindeki çatışmalarda ise 2 peşmerge öldü, 32 kişi yaralandı.

DOST ATEŞİ PEŞMERGEYİ VURDU

Irak Hava Kuvvetleri'ne ait helikopterler peşmergelere destek için bölgeye geldi. Ancak helikopterlerin yanlışlıkla IŞİD'liler yerine peşmergelerin bulunduğu yerleri bombalaması sonucu 9 peşmerge yaralandı.
Statüsü tartışmalı olan Kerkük ile Musul'un Sincar ve Mahmur ilçeleri ve Diyala'nın kuzeyindeki Germiyan bölgesi peşmergelerin kontrolüne geçti. Sorunlu bölgelerin komutanı Kewrini "Bu bölgeler atalarımızdan kalan yurdumuz. Artık kimse bizi buradan çıkaramaz" dedi.
Irak ordusu, gönüllülerin rastgele değil askeri deneyim gibi kriterlere göre alındığını vurguladı.
Tuzhurmatu'da 14 IŞİD militanı öldürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'dan ABD'ye yeşil ışık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN