'Savaştan kaçan olursa asarız'

Giriş Tarihi: 15.6.2014

Şiilere yönelik IŞİD'e karşı cihat fetvasının etkisiyle onbinlerce sivil, örgütle savaşmak için orduya katıldı. Musul'a operasyon yolda. "Samara bizim saldırı noktamız olacak" diyen Başbakan Maliki orduya da seslendi: Savaşmaktan kaçan olursa idam ederiz

Irak'ta hafta başından bu yana yaşanan savaş ortamı yeni bir aşama kazandı. Felluce, Musul ve Tikrit kentlerini elinde tutan ve 3 koldan başkent Bağdat'a ilerlemek isteyen IŞİD terör örgütüne karşı Irak ordusunun harekete geçeceği açıklandı. Daha önce Musul ve Tikrit başta olmak üzere diğer kentleri çarpışmadan terk eden Irak ordusu da bu kez günlerdir orduya katılan gönüllülerle hareket edecek. Orduya katılımda Irak'taki Şiilerin en yüksek dini otoritesi Ayetullah Ali Sistani'nin "IŞİD'e karşı cihat" çağrısı etkili oldu.

"GÖNÜLLÜ SAYISI 2 MİLYONA YAKLAŞTI"
El Cezire ve AP'nin haberine göre cuma gününden bu yana on binlerce gönüllü Bağdat'taki birliklere geldi. İsminin açıklanmasını istemeyen Irak ordusundan bir asker de SABAH'a yaptığı açıklamada "Orduya katılan gönüllülerin sayısı 2 milyona yaklaştı. Musul'a yönelik bir operasyon başlatılacak" dedi. Yine isminin açıklanmasını istemeyen bir diğer Iraklı ise "IŞİD, Irak ordusundan komutanlara rüşvet verdi ve askerler kaçtı. Ama Iraklı Şiiler kutsal mekânlarını korumak için seferber oldu" diye konuştu. Ülkede yaşananların sorumlusu olarak gösterilen Başbakan Nuri El Maliki ise Bağdat'ın 150 kilometre kuzeyindeki Samara kentine gitti. Bölgedeki komutanlarla görüşen Maliki'nin "Gönüllüler, terörist IŞİD'e karşı savaşmak için birkaç saat içinde Samara'da olacak. Burası savunma değil karşı saldırıya geçeceğimiz yer olacak. IŞİD'in bitişi buradan başlayacak" dediği kaydedildi. "Sünni ve Şii diye ayrım yaparak konuşanları dinlemeyin" diyen Maliki orduyu da uyararak "Savaştan kaçanları ve ordudan firar edenleri idam dahil en ağır biçimde cezalandırırız" ifadesini kullandı.

SİNEK PAPAZI'NIN OĞLU DA ÖLDÜ

Bağdat'ta sosyal paylaşım sitelerinin kapatılmasından sonra Musul ve çevre kentlerinde de internet bağlantısı kesildi. Bağlantının Bağdat hükümeti tarafından kesildiği iddia ediliyor. Irak ordusunun Samara dışında Bağdat'ın kuzeyinde bulunan ve IŞİD'in kontrol ettiği Tikrit'e de bir kara harekâtına başlayacağı ileri sürüldü. Ordu kaynakları ise dün Tikrit'te Saddam Hüseyin sağ kolu İzzet İbrahim El Duri'nin oğlu ile birlikte Saddam yanlısı 50 kişinin öldürüldüğünü ileri sürdü. Baas rejiminden hayatta kalan tek isim olan El Duri'nin, IŞİD militanları ile birlikte Maliki yönetimine karşı hareket ettiği söyleniyordu. El Duri, ABD'nin 2003'te Irak'ı işgal etmesinden sonra en çok aranan Baas mensupları için hazırlanan iskambil kâğıtlarında "Sinek Papazı" simgesiyle gösterilmişti. Başına 6 milyon dolar ödül konmuş ancak sonra bu rakam 1 milyon dolara indirilmişti.

KERKÜK POLEMİĞİ

Irak ordusunun çekilmesi nedeniyle ülkenin petrol merkezi olan Kerkük, peşmergelerin elinde. Maliki yönetimi ise, Kürtleri "arkalarından iş çevirmekle" suçluyor ve Irak ordusunun Kerkük'e döneceği söyleniyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ise peşmerge güçlerinin dağılan Irak ordusunun bıraktığı güvenlik boşluğunu doldurduğunu belirtti.

ABD GEMİSİ BASRA'YA GİTTİ
ABD, Irak'ta IŞİD terör örgütünün yaydığı tehdit sonrasında, bölgede bulunan ABD donanmasına ait "USS George HW Bush" gemisini tedbir amaçlı Basra Körfezi'ne yönlendirdi. Pentagon Sözcüsü John Kirby, "Bu emir, Irak'ta, Amerikalı vatandaşların hayatlarını ve Amerikan çıkarlarını koruma noktasında askeri seçenek gerekli olursa, Obama'ya ek esneklik sağlayacaktır" dedi.

BARZANİ: YARDIMA HAZIRIZ
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Türkiye'nin istemesi halinde rehin alınan başkonsolosluk çalışanlarının serbest bırakılması için yardıma hazır olduklarını bildirdi. Eylemi kınayan Barzani, "Kürdistan'daki Türkiye şirketlerine güvence veriyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Savaştan kaçan olursa asarız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN