1700 askere infaz

IŞİD örgütü, Tikrit ve Musul'da esir aldığı Şii Irak askerlerini topluca infaz ettiği görüntüleri paylaştı. Iraklı askerler kamyonlara konulup götürülüyor ve yakın mesafeden vurularak infaz ediliyor

IŞİD terör örgütünün Bağdat yönündeki ilerleyişi devam ederken, Tikrit ve Musul'u ele geçirdikten sonra infaz ettikleri bin 700 askerin infaz görüntüleri gündeme bomba gibi düştü. Irak ordusu, peşmergeler ve IŞİD militanları arasındaki çatışmalar devam ederken yaşanan bir başka gelişme çatışmaları gölgede bıraktı. IŞİD örgütünün geçtiğimiz hafta zaptettiği Tikrit ve Musul'da infaz ettiği Irak askerlerine ait görüntüler görenleri dehşete düşürdü.

SOSYAL MEDYADAN PAYLAŞTILAR
Örgütün sosyal medya hesapları aracılığıyla yayımlanan görüntülerde, esir alınan 2 bin 500 Irak ordusu askerinden bin 700'ü yakın mesafeden vurularak öldürülüyor. Çoğunluğunun yirmili yaşlarda olduğu düşünülen askerler üst üste istif edilerek kamyonlarla infaz alanına götürüldükten sonra, toplu halde öldürülüyor ve kazılan bir çukurun içine atılıyor. Şiileri "Müslüman" kabul etmeyen IŞİD militanları, onları dini bozulmanın sembolü olarak gördükleri İran'daki Safevi Devleti'nin askerleri olarak tanımlıyor. Irak'taki gerginliğin hızlı bir şekilde mezhep savaşı boyutuna tırmanmasıyla birlikte, krize dair açıklamalar gelmeye de devam ediyor. 2 yıla yakın bir süre Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi olarak görev yapan Cezayirli deneyimli diplomat Ahdar İbrahimi, Irak'ta yaşananların, Suriye'deki iç savaşın direkt bir yansıması olduğunu kaydetti.

İBRAHİMİ: YAYILMASI KAÇINILMAZDI
Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan İbrahimi, "Suriye çapındaki bir krizin, sınırlar içinde kalması ve çevreyi etkilememesi beklenemezdi. Uluslararası kamuoyu Suriye'de yaşananlara gözlerini kapadığı ve sorunu çözmeye yanaşmadığı için, bunun sonuçlarını bugün Irak'ta görüyoruz" dedi. Öte yandan dün öğlen saatlerinde de Bağdat'ta, İslam dünyasında büyük saygınlığa sahip Abdülkadir Geylani'nin türbesinin yakınlarında gerçekleştirilen intihar saldırısında ilk açıklamalara göre 12 kişi öldü 29 kişi de yaralandı.

ÇOĞU 20'Lİ YAŞLARDA
IŞİD terör örgütü tarafından Musul ve Tikrit'te esir alınan 2 bin 500 askerden Şii mezhebine bağlı bin 700 kadarı, balık istifi gibi kamyonlara doldurularak boş bir araziye götürülüyor. Burada yakın mesafeden vurularak öldürülen askerlerin, ölümden saniyeler önce yüzlerine yansıyan korku ve dehşeti görmek mümkün. Cesetler daha sonra açılan bir çukura topluca gömülüyor. Örgüt tarafından paylaşılan görüntüler, Sünni IŞİD militanlarının Müslüman olarak saymadıkları Şii'lere karşı ne denli acımasız olabildiğinin de kanıtı...

Fırtına da rehin alındı
Musul Başkonsolosluğu baskınında 'Fırtına' da rehin alındı. Belçika ve Alman çoban köpeği kırması 6 yaşındaki dedektör köpek, 5 yıldır konsoloslukta bomba ve mühimmat aramasında kullanılıyordu. Fırtına, koku alma yeteneğiyle çok eski izleri bile sürebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1700 askere infaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN