Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak, Amerikan rüyasının sonu mu?

A Haber’de Nihan Günay’ın sunduğu Medya Dünyası’na katılan Bilgesam Başkanı Doç. Dr. Atilla Sandıklı, Irak’ta IŞİD’in yarattığı kriz ile ilgili açıklamalarda bulundu ve yaşananların Amerika’nın o bölgedeki planlarını ters teptiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 16.6.2014 15:48 Güncelleme Tarihi: 16.6.2014 16:14

IRAK, AMERİKAN RÜYASININ SONU MU?


"Irak, Amerikan rüyasının kesinlikle sonu. ABD, bölgede batılılarla iyi ilişkiler içine giren, daha demokratik, batılı değerleri olan bir yapı oluşturmayı istiyordu ama plan ters tepti. ABD, Irak'ta kendi yönetiminin oluşturacağı bir yapıyla kendi çıkarlarını koruyabileceğini düşünüyordu ama bu durum bunun sürdürülebilirliğinin mümkün olmadığını gösterdi. Sert gücün olmadığı yerde yumuşak gücün etkisinin istenen hedefleri gerçekleştiremeyeceğini net olarak gördük."

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN"ABD'NİN IRAK'A HAVADAN SALDIRISI MUHTEMEL"


"Bölgede askeri güç yoksa orada uygulanacak yumuşak güç politikaları çok etkili olmuyor. ABD Irak'ı terk ettikten sonra nasıl bir pozisyon alacağını düşünürken bunun üzerinde çok durulmuştu. Bu unsurlar bölgeden çıktıktan sonra Irak eski Irak olamaz. ABD'nin söylemleri ve girişimlerinin de çok etkili olamayacağını söylemiştik. ABD, doğrudan doğruya karada konuşlu bir unsur bulundurmak istemiyor. Çünkü ölümler çok fazla oluyor, ABD kuvvetleri daha fazla tepki duyuyor, onlara karşı terör eylemlerinde bulunuyor. Şimdi yeni bir metodoloji uyguluyorlar. Bölgedeki Amerikan üsleri yeterli olmadığı için savaş gemileri gönderiliyor. Savaş gemileri ve uçaklar bölgeye gidecek. Muhtemelen ilerleyen zamanda IŞİD unsurlarına karşı askeri operasyonlar görebiliriz. Umarız oradaki sivil halk havadan yapılacak bu operasyonlardan büyük zarar görmez."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak, Amerikan rüyasının sonu mu?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN