Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İran Irak’a mı girecek?

Giriş Tarihi: 16.6.2014 15:09 Güncelleme Tarihi: 16.6.2014 15:21

A Haber’de Orhan Sali’nin moderatörlüğündeki Diplomasi Suriye Türkmen Meclisi Eski Başkanı Samir Hafez’i konuk etti.

Hafez, son günlerde IŞİD hakkındaki genel söylentilerin aksine farklı bir iddia ortaya attı. Son yaşananların 'İran'ın Irak'a girmesi için bir hazırlık olabileceği' ihtimalini öne sürerken, 'IŞİD'in bölgedeki hakimiyetini daha fazla koruyamayacağını, ancak Irak'ın bölünmesinden de endişe ettiğini' ifade etti.

IŞİD TRUVA ATI GİBİ

IŞİD'in Irak'ta ilerleyişi ve Bağdat'a girişi adeta truva atı gibi oldu. IŞİD güçleri; korkuyla, terörle kendi ağırlıklarını koydular, böylece her yeri ele geçirmeye başladılar. Muhalifler daha anlayamadan, çok güçlü bir şekilde bütün bölgelere yayıldılar. Bizdekilerde de 'Acaba kimle çatışıyoruz, Müslüman bir grupla mı, yoksa bizi yıkmak isteyenlerle mi çatışıyoruz?' algısı oluştu. Irak'ta bu kadar rahat ilerlemelerinin sebebi acaba Irak'ın askeri-emniyet bakımından içinde bulunduğu durum olabilir mi? El-Maliki mezhep açısından büyük sıkıntılar yarattı. IŞİD bu boşluğu doldurdu ama enteresan olan Irak askeri birlikleri müthiş bir şekilde çöküşteydi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINİRAN'IN IRAK'A GİRMESİ İÇİN HAZIRLIK YAPILIYOR OLABİLİR

IŞİD bütün Irak'ta değil, kendi bölgesinde güçlendi. Komplo teorisi olarak düşünülebilir ama bir başka açıdan da bakalım: Acaba IŞİD'in Musul'u tüm dünyaya hilafet yapılı bir hareket üzerinde olacaklarını ilan ederek işgal etmesi İran'ın Irak'a girmesi için bir hazırlık olabilir mi? ABD de bugün buna göz yumuyor. Nitekim gemilerini de yolladığını da görüyoruz. IŞİD'in ilerleyişinde iki ihtimal var. Ya gerçekten Irak'ın güçsüzlüğünden faydalanarak bu denli güçlendiler yahut Şii devleti kurulması için, İran'ın resmen Ortadoğu'ya giriş yapması için hazırlık yapılıyor olabilir…

IŞİD GÜCÜNÜ KORUMAYA DEVAM EDEMEZ

Ama IŞİD bu gücüyle hakimiyetini koruyacak durumda değil. Fakat aşiretler, diğer Sünni gruplar, ya da BAAS Partisi'nden kalan gruplar IŞİD'te tutunmaya çalışacaklar. Dünya konjonktüründen bakmamız gerekiyor. Irak'ı bölmek isterler mi? Bu anlaşılınca daha geniş bir fotoğraf karşımıza çıkabilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran Irak’a mı girecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN