"IŞİD tehlikeli ama Bağdat'ı alamaz..."

Giriş Tarihi: 16.6.2014

Şii gönüllüler, kutsal saydıkları Samarra, Necef ve Kerbela'ya akın ediyor. Uzmanlara göre ise IŞİD'in Bağdat'ı alma ihtimali yok

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'ın kuzey kesimlerinden güneye doğru geçtiğimiz hafta başlattığı hareketlilik, yerini gergin bir bekleyişe bıraktı. Başkent Bağdat'ta Maliki hükümeti olası bir IŞİD saldırısına karşı önlemlerini arttırırken, binlerce gönüllü Şii savaşçı da kutsal saydıkları Samarra, Kerbela ve Necef'e akın etmeyi sürdürüyor. IŞİD'in Bağdat'ı ele geçirmesinin zor olduğu kaydediliyor. Amerika'nın Sesi Radyosu'na konuşan Lehigh Üniversitesi öğretim üyesi Henri Barkey, IŞİD'i "eylemlerini kestirmenin çok güç olan tehlikeli bir örgüt" olarak tanımladı, ancak başkenti ele geçirmesinin mümkün görünmediğini kaydetti. IŞİD sözcüsü tarafından ortaya atılan "Kerbela ve Necef'i de alacağız" iddiasının blöf olabileceğine dikkat çeken siyasi gözlemciler de Şiilerin kutsal mekânlarının yer aldığı bu şehirlere herhangi bir saldırı düzenlenmesi durumunda İran'ın direkt devreye gireceğine işaret ediyor.

TELAFER'E GİRDİLER

Türkmen nüfusun yoğun olduğu Musul'un Telafer ilçesi IŞİD saldırısı altında. Türkmen kaynaklardan alınan bilgiye göre, Telafer'e gün boyu havan topu ile saldıran IŞİD militanları, akşam saatlerinde Şii Türkmenler'in yaşadığı mahallelere girdi. Elektrik ve su verilemeyen ilçe, abluka altında tutuluyor.

PEŞMERGE YARDIMI

Telafer'de kanaat önderleriyle görüşen peşmerge yardım önerisinde bulundu. Kanaat önderleri önce bu öneriye olumlu cevap vermedi. Ancak çatışmaların yoğunlaşması ve sivil kayıplar üzerine Türkmenler'in yardım çağrısında bulunduğu, görüşmelerin sürdüğü öğrenildi. Bu arada Bağdat'ın 150 kilometre kuzeydoğusundaki Hanakin bölgesinde bir konvoy, Irak ordusunca vuruldu. Kürt güvenlik güçlerine göre konvoyda 6 kişi öldü. Saldırının bilinçli olarak mı düzenlendiği yoksa bir "dost ateşi" mi olduğu henüz kesinlik kazanmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"IŞİD tehlikeli ama Bağdat'ı alamaz..."
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN