Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Libya'da çatışmalar sürüyor

Libya'da, emekli Tuğgeneral Hafter'e bağlı birliklerin, "Ensaru'ş-Şeria" örgütüne ait hedeflere düzenlediği saldırılarda 5 kişiyi, "17 Şubat" taburunun ise Hafter'e bağlı birliklerden 11 kişiyi esir aldığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 16.6.2014 12:12 Güncelleme Tarihi: 16.6.2014 12:27
Libya'da, emekli Tuğgeneral Halife Hafter'e bağlı birliklerin, "Ensaru'ş-Şeria" örgütüne ait hedeflere düzenlediği saldırılarda 5 kişiyi, "17 Şubat" taburunun ise Hafter'e bağlı birliklerden 11 kişiyi esir aldığı bildirildi.

Hafter'e bağlı güçlerin sözcüsü Muhammed el-Hicazi, Libya el-Hurra televizyonuna yaptığı açıklamada, Bingazi yakınlarındaki Sidi Ferac ve el-Hevvari bölgelerine havadan ve karadan düzenledikleri saldırılarda, aralarında "Ensaru'ş-Şeria" örgütü liderlerinden Muhammed el-Gurabi'nin de bulunduğu 5 kişiyi esir aldıklarını kaydetti.

Öte yandan "17 Şubat" taburu ise Hafter'e bağlı birliklerden 11 kişiyi esir aldıklarını duyurdu. 17 Şubat taburunun sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki resmi sayfasından yapılan açıklamada, tabura bağlı birliklerin Hafter yanlısı birliklere karşı koyarak, Bingazi'ye girişlerini engelledikleri belirtildi.

Hafter'e bağlı birliklerin ağır silahlarla düzenledikleri saldırılarla Benina'dan Sidi Ferac bölgesine doğru ilerledikleri ifade edilen açıklamada, Hafter'e bağlı birliklere ait 1 tank ile çok sayıda aracın ele geçirildiği ifade edildi.

Emekli Tuğgeneral Halife Hafter'e bağlı birliklerin, "Ensaru'ş-Şeria" örgütüne ait hedeflere dün düzenlediği saldırıda, 6 kişi ölmüş, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

Emekli Tuğgeneral Hafter, çeşitli suçlamalarda bulunduğu Bingazi'deki hükümet yanlısı gruplara karşı "onur savaşı" başlattığını duyurmuş, ülkenin parlamentosu Milli Genel Kongre ve geçiş hükümeti, bu durumu "darbe girişimi" olarak tanımlamıştı. Arasında eski Başbakan Ali Zeydan'ın da bulunduğu çok sayıda siyasetçi ve üst düzey asker ise Hafter'i desteklediğini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya'da çatışmalar sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN