Barzani'den sürpriz çıkış

IŞİD militanlarının Bağdat'a doğru ilerlediği haberleri gelirken Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, Irak'ın bir bütün olarak kalamayabileceğini' söyledi.

Giriş Tarihi: 17.6.2014 17:07 Güncelleme Tarihi: 17.6.2014 17:35
Barzani'den flaş sözler geldi, "Musul'dan sonra en iyi yol Sünnilerin de bizim gibi bir bölgelerinin olması" dedi.

BBC'ye konuşan Neçirvan Barzani, ülkenin IŞİD militanlarının geçen hafta kuzey kenti Musul, Tikrit ve Telafer'i ele geçirmeden önceki durumuna dönmesinin çok güç olduğunu belirtti.

Sünni bölgelerin, Şii Irak hükümeti tarafından ihmal edildikleri hissine kapıldıklarını ifade eden Barzani, tek çözümün siyaset aracılığıyla gelebileceği şu sözlerle dile getirdi:

"Askeri bir çözüm olamaz. Siyasi bir çözüme, siyasi bir sürece ihtiyaçları var. Bunu yapmanın en iyi yolu da Sünni aşiretleri veya Sünni toplulukları sürece dâhil etmektir çünkü şimdi ihmal edildikleri hissine kapılıyorlar. Tabi ki IŞİD'in duruma müdahil olduğu gerçeğini yadsıyamayız ama mesele yalnızca IŞİD meselesi değil. Bu, Bağdat'ın Sünni bölgelere yönelik yanlış politikalarının sonucu."
Barzani şöyle devam etti:

"Bunun kararı Sünni bölgelere bırakmalıyız fakat onlar için de en iyi modelin bu olduğunu düşünüyorum. Öncelikle bir karar vermeleri gerekiyor: Tam olarak ne istiyorlar? Bizim görüşümüze göre, Musul'da olanlardan sonra en iyi yol, bizim Kürdistan'da sahip olduğumuz gibi Sünni bir bölge olması."

Fırat haber Ajansı'na konuşan Murat Karayılan da "Özellikle de Kerkük ve Şengal'de gerilla ile peşmergenin ortak savunma direnişi için olanak açın" çağrısında bulundu.

BBCTürkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani'den sürpriz çıkış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN