Peşmerge IŞİD ile çatışıyor

Kerkük'ün Tazehurmatu nahiyesine bağlı Beşir köyünde peşmerge güçleriyle Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasında şiddetli çatışmaların başladığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 17.6.2014 16:43
Kerkük'ün Tazehurmatu nahiyesine bağlı Beşir köyünde peşmerge güçleriyle IŞİD militanları arasında şiddetli çatışmaların başladığı bildirildi.

Alınan bilgilere göre Tazehurmatu nahiyesinin 5 kilometre güneyinde bulunan Şii Türkmen nüfusunun yoğun olduğu Beşir köyünde, peşmerge güçleri IŞİD'in saldırılarına karşılık verdi. Çatışmalar saatlerdir sürüyor. Silah ve bomba sesleri, çevre köylerden de duyuluyor. Bölgeye girişlere izin verilmediği için ölü ve yaralı sayısı hakkında net bir bilgi verilemiyor. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi yetkilileri, peşmerge güçlerine sürekli mühimmat takviyesi yapıyor.

Yaşanan çatışmalar nedeniyle Kerkük'ün 15 kilometre güneyindeki Tazehurmatu nahiyesi ve Beşir köyündeki Türkmenlerin, bölgedeki kaçışları sürüyor. Çocuk, kadın, yaşlı, erkek kaçan binlerce insan, peşmergenin kontrolündeki Kerkük'e sığınıyor.

BEŞİR KÖYÜ IŞİD'İN ELİNE GEÇTİ

Öte yandan, Kerkük'te Şii Türkmenlerin yaşadığı Beşir köyünün, peşmerge güçlerinin çekilmesi üzerine IrakŞam İslam Devleti'nin eline geçtiği bildirildi.

Köyü ele geçiren IŞİD militanlarının Tazehurmatu'ya doğru ilerlediği ifade edildi.

IŞİD Telafer çevredeki köyleri havan topuyla vuruyor

Öte yandan IŞİD, Telafer çevresindeki köylere havan toplarıyla saldırı düzenlemeye devam ediyor.

AA ekibi, Sincar-Telafer güzergahında, IŞİD militanları ile peşmergelerin birbirlerine en yakın olduğu Um Şababit bölgesindeki sınır hattına ulaştı.

Olası bir saldırıya karşı çevreyi sıkı gözetim altında tutan peşmergeler, Telafer yakınındaki köylerden kaçan Türkmenleri sıkı güvenlik kontrolünden geçiriyor.

IŞİD'in Telafer'e girmesinin ardından bölgeden kaçan Türkmenler, IŞİD militanlarının ilçeyi ele geçirdikten sonra köylere yöneldiğini ve Türkmen köylerine havan topu saldırısı düzenlediklerini ifade ediyor.

IRAK ORDUSU, TELAFER YAKINLARINDAKİ BAZI NOKTALARI GERİ ALDI

Peşmerge komutanlarından Yüzbaşı Yakup Raşid, IŞİD militanlarının Türkmen köylerini abluka altında tutuğunu, köylülerin ise sabah saatlerinden itibaren Sincar ilçesine kaçmaya başladığını söyledi.

IŞİD militanları ile aralarında sadece 1 kilometre mesafe olduğuna işaret eden Raşid, kendilerine herhangi bir saldırı olmadıkça çatışmaya girmeyeceklerini belirtti.

Raşid, halihazırda IŞİD militanlarını gözlemek ve hareketlerini rapor etmekle yükümlü olduklarını dile getirdi.

Bazı peşmerge yetkilileri de Telafer havaalanının Irak polisi tarafından korunduğunu, merkezi hükümete bağlı ordu birliklerinin de ilçenin bazı mahallelerini geri aldığı bilgisine ulaştıklarını kaydetti.

Sincar ilçesine sığınan binlerce Türkmen'in insani yardım bekleyişi de sürüyor. Bölgeye, henüz hiçbir yardım malzemesi ulaşmadı.

TAZEHURMATU NAHİYESİNDE ALARM DURUMUNA GEÇİLDİ

Öte yandan, Irak'ın Kerkük kentine bağlı Beşir köyünün Irak Şam İslam Devleti'nin eline geçmesinin ardından Tazehurmatu nahiyesinde alarm durumuna geçildi.

Alınan bilgiye göre Beşir köyünü peşmergelerden alan IŞİD militanları, namlularını bir başka Türkmen beldesi Tazehurmatu'ya çevirdiler. Peşmerge ve polis güçleri, Beşir köyünün 5 kilometre kuzeyinde bulunan Tazehurmatu nahiyesine konuşlandırıldı. Peşmerge ve polis, muhtemelIŞİD saldırısı için tetikte bekliyor. Gönüllü Türkmenler de silahlanarak güvenlik güçlerine destek veriyor.

AA muhabirinin bölgedeki izlenimlerine göre IŞİD militanları, nahiyeye yaklaşıyor. Silah sesleri, nahiyeden duyulmaya başlandı. Muhtemel bir IŞİD saldırısına karşı devlet kurumları saat 12.00'de kapatıldı. İnsanların terkettiği nahiyenin sokak ve caddelerindeki sessizlik dikkati çekiyor. Bu arada Tazehurmatu nahiyesinden kaçışlar sürüyor. Çocuk, kadın ve yaşlılar, Kerkük'e gönderiliyor.

PEŞMERGE VE POLİS BEŞİR KÖYÜNÜ ALMAK İÇİN OPERASYON BAŞLATTI

Peşmerge ve polis güçlerinin, IŞİD'in eline geçen Beşir köyünü almak için operasyon düzenledikleri bildirildi.

Alınan bilgiye göre Beşir köyünde peşmerge güçlerinin karşı saldırıya geçmesiyle şiddetli çatışmalar yeniden başladı. Çatışma esnasında Kerkük İlçe ve Nahiyeleri Polis Müdürü Serhat Kadir, oğlu ve 10 güvenlik gücü yaralandı.

Kerkük Emniyet Müdürü Yardımcısı Turan Abdurrahman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Beşir köyündeki IŞİD militanlarını etkisiz hale getirmek için operasyon başlattık. Güçlerimiz, IŞİD ile şiddetli çatışmalara girdi. Amacımız Beşir köyünü IŞİD'çilerden kurtarmak" dedi.

Kerkük'ün 20 kilometre güneyinde bulunan Beşir, Şii Türkmenlerin köyü olarak biliniyor.

IRAK ORDUSU BAĞDAT-SAMARRA YOLUNDA KONTROLÜ YENİDEN ELE GEÇİRDİ

Irak emniyet teşkilatı yetkililerinden Kuddüs el-Mezrui, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerinin bölgede terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarıyla çatıştığını belirterek, "Ordu ile IŞİD militanları arasında Bağdat-Samarra yolunda şiddetli çatışmalar meydana geldi. 25 askerin yaralandığı çatışmaların ardından yol IŞİD'in elinden alındı" dedi.

Öte yandan ülkenin Suriye sınırında bulunan Enbar'ın El-Kaim ilçesine bağlı Ramane ve Kerable bölgelerine askeri takviyelerde bulunulduğu belirtildi.

El-Kaim Kaymakamı Ferhan Fetihan, takviye birlik ve techizatların bölgeye ulaştığını dile getirerek, IŞİD'e karşı mücadelede hava desteği talebinde bulundu. Fetihan, "Önümüzdeki saatlerde El-Kaim'in bütün bölgelerini özgürleştireceğiz" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Peşmerge IŞİD ile çatışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN