Sen misin Esad'ı geçen?

Giriş Tarihi: 17.6.2014

1993'te Beşar Esad'ın ağabeyi Basel'i at yarışında geçen ünlü jokey Adnan Kassar 21 yıl sonra genel afta serbest kaldı. Kassar bugüne dek hiç mahkemeye çıkmadı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından çıkarılan genel afla hapisten çıkan Adnan Kassar'ın hikayesi dünya basınının gündeminde ilk sıralara yerleşti. 1990'lı yılların başında başarılı bir jokey olan Kassar'ın yaşamı, 1993'te Beşar Esad'ın ağabeyi Basel Esad'ı bir yarışta geçince kâbusa döndü. 'Patlayıcı taşımak ve Basel Esad'a suikast girişimi' suçlarından tutuklanan Kassar uzun süre işkence yöntemlerinin korkunçluğuyla bilinen Tedmur Hapishanesi'nde kaldı ve 21 yıl boyunca mahkemeye çıkarılmadı. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden yapılan açıklamada, "Kassar politik bir suçlu ya da muhalif değildi. Ama Suriye'de herhangi bir konuda Esad Ailesi'nden daha iyi olmanız mümkün değildir, yoksa cezasını çekersiniz" denildi.

'KİM ATTIYSA O ÇIKARSIN'
Salıverilmeden önce kendisiyle yapılan röportajda Tedmur Hapishanesi'nde her yıl Basel Esad'ın ölüm yıldönümünde ölesiye dövüldüğünü anlatan Kassar, Basel Esad'ın kendisine "Hukukumuz olmasaydı seni Şam'ın merkezinde idam ettirirdim" diye mesaj gönderdiğini ifade etti. Ailesinin 2000 yılında Beşar Esad'dan affedilmesini istediğini belirten Kassar, Esad'ın "Onu kim hapsettiyse ancak o serbest bırakabilir. Basel Esad'ın gelmesini bekleyin!" cevabını verdiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sen misin Esad'ı geçen?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN