Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Telafer'de panik Bağdat'ta korku

Irak'ta birçok kenti ele geçiren IŞİD militanları son olarak Türkmen nüfusun yaşadığı Telafer'e girdi. Türkmenler kaçmaya başlarken başkent Bağdat'ta halk korku içinde

Giriş Tarihi: 17.6.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Irak'ta Türkmen kenti Telafer'i ele geçirmesinin yankıları sürüyor. Bölgeden aldığımız bilgilere göre IŞİD militanları önceki gece başkent Bağdat'ın yaklaşık 420 kilometre kuzeydoğusundaki Telafer'e girdi. Çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği bildirilirken, IŞİD militanları da ağır kayıplar verdi. IŞİD militanları 30 civarında Şii Türkmen ile bazı yerel polisleri öldürdü.

IŞİD, TÜRBEYİ VURDU
İki günden beri havan toplarıyla yerleşim yerlerini vuran militanlar İmam Saad Türbesi'ni de havaya uçurdu. IŞİD'e direnmek için silahlanan Türkmenlerin arasında kadınlar da yer aldı. Örgüt üyeleri kayıplarına rağmen Telafer'e ele geçirdikten sonra ilçe merkezinde gövde gösterisi yaptı, ardından kamu binaları ile Osmanlı döneminde yapılan Telafer Kalesi'nde konuşlandı. Telafer'e 50 kilometre mesafede bulunan peşmerge kontrolündeki Sincar ilçesine sığınan Türkmenler ise yoklukla mücadele ediyor. Evlerini acilen terk eden Türkmen aileler, yiyecek ve temiz su bulmakta güçlük çekiyor. Telafer'deki çatışmalarda IŞİD militanlarının, Irak ordusu 10. Tugay ve Musul Operasyon Güçleri Komutanı General Ebu Velid ile Musul Emniyet Genel Müdürü Vasık Hamdani'yi esir aldığı öne sürüldü. Irak Savunma Bakanlığı iddiayı yalanladı. Türkmen vekil Aydın Maruf bölgede yaşananları SABAH'a değerlendirdi. Maruf, "Aldığımız bilgilere göre bölgede onlarca ölü var. Telafer'in yarısı Şii Türkmenlerden diğer yarısı Sünni Türkmenlerden oluşuyor. Telafer'in, Suriye ve Kuzey Irak ile sınırı var. IŞİD, Suriye'deki üyeleri ile Irak'takilerini burada birleştirecek. Telafer, onlar için Musul'dan daha önemli" diye konuştu. Şii Türkmenlerin Kürtlerin kontrolündeki Dohak ve Sincar'a kaçtığını belirten Aydın Maruf'a göre bölgede yapılmak istenen Türkmenler arasında da "Şii-Sünni çatışması" çıkarmak.

YÜZLERCE BOMBA YÜKLÜ ARAÇ KORKUSU
Irak'ta IŞİD örgütü dün başkent Bağdat'ın kuzeyindeki Diyala vilayetine bağlı bazı nahiyelerin kontrolünü ele geçirirken Irak savaş uçakları anında karşılık verdi. Düzenlenen bombardımanda çok sayıda IŞİD üyesi öldürüldü. Suriye sınırındaki Ramane ve Kerable bölgeleri IŞİD'den geri alındı. IŞİD'in Bağdat'ı kuşatma tehdidine karşın Irak ordusuna katılan gönüllüler de akın akın başkente getiriliyor. IŞİD'in yüzlerce bomba yüklü araçla başkente saldıracağı iddiaları ise halkta büyük korku yaratırken, kaçışlar da başladı. Birleşmiş Milletler (BM), Bağdat'ta görevli yaklaşık 200 uluslararası personelini tahliye ediyor. İlk önce 58 personel Ürdün'ün başkenti Amman'a kaydırıldı. IŞİD'in Bağdat'a Şiilerin güçlü olduğu Sadr ve Kazımiye semtlerinden saldıracağından korkuluyor. IŞİD'in bomba yüklü araçları aynı anda patlatıp panik oluşturarak atağa geçeceği düşünülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telafer'de panik Bağdat'ta korku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN