Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ameliyatta konser verdi

Gineli şarkıcı Alame Kante boğazındaki tümör alınırken ses tellerinin zarar görebileceği uyarısı üzerine bir ilke imza attı. Hipnotize edilen şarkıcı ameliyat boyunca şarkı söyledi

Giriş Tarihi: 18.6.2014
Fransa'nın Paris kentinde yaşayan Gineli şarkıcı Alame Kante'nin paratiroit bezinde geçtiğimiz yıl bir tümör tespit edildi. Sanatçının boğaz bölgesinden ameliyat edilmesine karar verildi. BBC Türkçe internet sitesinin haberine göre ameliyatın yapılacağı Paris Henri Mondor Hastanesi Anestezi ve Yoğun Bakım Ünitesi Başkanı Profesör Giles Dhonneur tek bir neşter darbesinin bile Kante'nin sesini bozabileceğini belirterek, bunun önüne geçmek için ameliyat boyunca şarkı söylemesinin faydalı olabileceğini söyledi. Doktor Dhonneur, nisan ayında yapılan ameliyatla ilgili geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği basın toplantısında Kante'nin operasyon sırasında şarkı söylerken çekilen videosunu da gösterdi. Ameliyattan önce acılarının hafifletilmesi için lokal anestezi uygulanan Gineli şarkıcı hipnotize edildi. Kante ameliyat boyunca şarkı söylediği için operasyonun 'kritik anları' da başarılı geçti.

'SANKİ SENEGAL'DEYDİM'
İlk defa böyle bir teknikle tümörün alındığını belirten Profesör Dhonneur, bu tip operasyonlarda çoğunlukla genel anestezi uygulandığını anlattı. Fransız Le Figaro gazetesinin haberine göre Dhonneur, "Bu tip operasyonlarda hasta ayık olursa acı da dayanılmaz olur. Hasta yalnızca hipnoz edilirse dayanabilir" dedi ve sözlerine şöyle devam etti: "Hipnoz edilirken duyduğu kelimelerle transa geçti. Çok uzaklara, Afrika'ya gitti ve şarkı söylemeye başladı. Şahaneydi." Basın açıklaması sırasında doktorun yanında bulunan Alame Kante doktorların ameliyattan önce kendisine "Seyahat etmek ister misin?" diye sorduklarını söyledi ve "Sanki ameliyat odasında değil, Senegal'deydim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ameliyatta konser verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN