Ellerinde 'top' değil tüfek var

Giriş Tarihi: 18.6.2014

Yaşıtları sokakta taşlardan kale yapıp top oynuyor. Irak'ın çocukları ise ellerinde boylarından büyük silahlarla babalarının kanlı savaşında saf tutuyor. Çocuk olduklarını hatırlatan tek şey ise gözlerindeki korku dolu bakış...

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün ilerleyişi karşısında Irak ordusuna katılanlara her gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Bağdat'a doğru ilerleyen IŞİD'e karşı savunmada artık çocuklar ve yaşlılar da var. Uluslararası haber ajanslarına düşen karelerde başkent Bağdat ve Basra'da orduya katılan binlerce gönüllünün arasında çocukların sayısının da bir hayli arttığı gözlemlendi. Boylarından büyük silahları ellerine alan çocuklar yanlarındaki yetişkinlerle birlikte kamyon ve otobüslerle birliklere gönderiliyor.

SİSTANİ'NİN ÇAĞRISI ETKİLİ OLDU

Başbakan Nuri El Maliki halkı silahlandıracağını açıklamış ancak orduya kabul işlemlerinde belirli standartlar getirmişti. Ancak Irak'taki Şiilerin lideri Ayetullah Ali Sistani'nin silahlanması çağrısı zaten silah kültürüne alışık onbinleri savaş hazırlıkları için hareketlendirdi. Orduya katılan gönüllü sayısı net açıklanmasa da yaklaşık 2 milyon gönüllünün askere alındığı ileri sanılıyor. Diğer taraftan Irak ordusuna göre ülkede 6 bin IŞİD militanı var.

SOSYAL MEDYA REKLAM ARACI

IŞİD'in de silahlı güçleri arasında çocukları kullandığı biliniyor. Yaptığı eylemlerde sosyal medyayı çok aktif kullanan IŞİD, zaman zaman örgüt içindeki çocukların silahlı görüntülerini yayımlıyor. Irak yönetimi de IŞİD'in sosyal medyada önünü kesmek için Facebook, Twitter ve diğer ağlara erişimi engellemeye başladı.

ÇOCUKLAR KATLİAMI CANLI CANLI İZLİYOR
Mezhep savaşı tehlikesinin yaşandığı Irak'ta üstteki şok görüntü dünyayı üzüntüye boğdu. IŞİD militanları bir kişiyi öldürürken küçük çocuklar da onların arasında olan biteni izliyor. Öte yandan dün Şii silahlı gruplar hapishanede tutulan 44 Sünni mahkûmu katletti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ellerinde 'top' değil tüfek var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN