Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya Kral'ı tahtını resmen bıraktı

İspanya'da 39 yıllık Kral Juan Carlos dönemi resmen sona erdi - İspanya'da demokrasi döneminin ilk Kralı Juan Carlos, yerini oğlu veliaht Prens Felipe'ye bıraktığını belirten yasayı imzaladı - Juan Carlos, imza sonrası yerini yeni Kral olan oğlu Felipe'ye bıraktı

Giriş Tarihi: 18.6.2014 20:05
İspanya'da diktatör Franco sonrasında 1975 yılında Kral olan Juan Carlos, tahtını resmen bıraktı.

Juan Carlos'un 2 Haziran'da tahtı oğlu Veliaht Prens Felipe'ye bıraktığını açıklamasından sonra başlayan yasal süreç bugün atılan imzayla son buldu.

Meclis ve Senato'da kabul edilen Juan Carlos'un tahtından feragat etmesiyle ilgili yasaya bugün Kral olarak son imzasını atan Juan Carlos, yerine geri dönerken eşi Kraliçe Sofia'yı öptü, daha sonra da oğlu Felipe'ye sarıldı. Kraliyet Sarayı'nın salonunda bulunan 160 kadar seçkin davetlinin önünde sandalyedeki yerini yeni Kral 6. Felipe'ye bırakan Juan Carlos yaptığı jestle uzun süre ayakta alkışlandı.

Kraliyet Sarayı'nda 15 dakika süren Juan Carlos'un krallığa veda ettiği imza töreni İspanya milli marşı ile başladı ve yine bu marşla sona erdi.

Yasa, Başbakan Mariano Rajoy tarafından da imzalandı.

6. Felipe'nin yarınki krallık töreni TSİ 11.30'da başlayacak. Juan Carlos ve eşi Sofia, basın karşısında ön plana çıkmak istemedikleri için yarınki törene katılmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya Kral'ı tahtını resmen bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN