Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ukrayna'da kaçırılan Türk hala bırakılmadı

İç savaşın yaşandığı Ukrayna’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine gözlemci olarak giden ve orada kaçırılan Mehmet Kılıç 22 gündür bırakılmıyor.

Giriş Tarihi: 18.6.2014 15:46
Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Lugansk kentlerinde faaliyet gösteren Rusya yanlısı ayrılıkçılar 25 Mayıs'ta Ukrayna'da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ülkeye gözlemci olarak gelen aralarında bir Türk vatandaşının da bulunduğu 8 kişiyi kaçırdı.

AGİT GÖREVLİSİ MEHMET KILIÇ DA KAÇIRILDI


Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) görevlisi olan Mehmet Kılıç seçim günü öncesinde ülkenin doğusundaki Donetsk kentinde görev aldı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılmasının ardından 26 Mayıs tarihinde AGİT tarafından seçim sonuçları ile ilgili çalışmalar yapmak ve seçim bölgelerinde gözlemde bulunmak üzere diğer 3 AGİT görevlisi ile (Estonyalı,Danimarkalı ve İsviçreli) Lugansk şehrine gitti. Burada herhangi bir sorunla karşılaşmayan gözlemciler dönüş yolunda kime ait olduğu bilinmeyen bir kontrol noktasında durdurularak kaçırıldı.

BIRAKTIK DEDİLER AMA…


2 gün haber alınamamasının ardından Ukrayna'nın doğusundaki Slavyansk kasabasındaki Rusya yanlısı ayrılıkçıların lideri Vaçeslav Ponomaryov : Türk gözlemci Memet Kılıç'ın da içinde yer aldığı 4 AGİT görevlisinin kendileri tarafından alıkonulduğunu açıkladı.

31Mayıs 2014 Cumartesi günü aynı kişiler rehin alınan AGİT yetkililerinin serbest bıraktığını açıkladılar fakat sonrasında böyle bir gelişmenin yaşanmadığı ortaya çıktı.

Son olarak 04.06.2014 Salı günü AGİT Genel Sekreteri Lamberto Zannier rehin tutulan AGİT yetkililerinin sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı.

EŞİ VE KIZI 21 GÜNDÜR MEHMET KILIÇ'I BEKLİYOR


Evli ve 8 aylık bir kız çocuğu bulunan Mehmet Kılıç'un eşi Zehra Kılıç ise eşinin 21 gündür evine dönmesini bekliyor. Zehra Kılıç eşinin kaçırıldığı günün akşamı Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun kendisini arayarak durum ile ilgili bilgi aktardığını söyledi. Türkiye'nin yoğun bir şekilde girişimde bulunduğunu söyleyen Kılıç AGİT yetkililerinden de yardım istedi. Twitter ve Facebook'ta da çeşitli girişimlerde bulunduklarını aktaran Kılıç 'Ben sağ salim evine dönmesini istiyorum. 8 aylık bir kızımız var' dedi.

BAŞBAKAN VLADİMİR PUTİN'İ ARADI


35 yaşındaki Mehmet Kılıç'ın ağabeyi Bünyamin Kılıç ise kardeşinin kurtarılması için Başbakan Erdoğan'ın yoğun bir çaba içerisinde girdiğini, bu çerçevede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i arayarak Mehmet Kılıç'ın serbest bırakılması için istekte bulunduğunu söyledi.

KAÇIRMA AMACI NE?


Ukrayna'dan yeni dönen ağabey Bünyamin Kılıç, ''Başbakanımız Vladimir Putin'le görüştü. Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Rus mevkıdaşı Sergey Lavrov'la görüştü bu konuyla alakalı.'' dedi.

AGİT'in Ukrayna başkanlığı yapan kişinin Türk vatandaşı olduğunu ve bırakılması konusunda girişimlerde bulunduğunu belirten abi Kılıç, çatışmalar devam ettiği için kardeşini ve yanındakileri vermediğini, ondan sonraki süreçte de 4 kişiyi daha kaçırdığını belirtti.

''TÜRKİYE ÇABALIYOR, AGİT GEVŞEK DAVRANIYOR''


Hem bakanlık hem de başbakanlık nezdinde diğer ülkelerinde yoğun çaba içerisinde olduğunu belirten Bünyamin Kılıç ayrılıkçıların gözlemcileri kaçırarak 'biz buradayız' mesajı vererek seslerini duyurmak istediğini belirtti. Kılıç ''Ayrılıkçıların rehinelere iyi davrandığı yönünde haberler alıyoruz. Bir de bu konuda AGİT'in de gevşekliği var. İsviçre aynı zamanda AGİT dönem başkanı. Onların da vatandaşı var rehine olarak. Ancak onlar bizim ülkemiz kadar gayret göstermiyorlar. Benim kardeşim Türkiye adına değil Avrupalıların adına oradaydı.'' dedi.

TÜRKİYE'DEN TALEPLERİ VAR MI?


Ayrılıkçıların Türkiye'den direkt olarak herhangi bir talepte bulunmadığı söyleyen Kılıç, imalı olarak Ukrayna'nın operasyonları durdurmasını istediklerini belirtti.

Kaynak: Haber7
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ukrayna'da kaçırılan Türk hala bırakılmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN