Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'in hedefi en büyük rafineri

Irak'ta IŞİD militanları Bağdat'a ilerlemeye çalışırken, ülkenin en büyük petrol rafinerisi olan Beci'ye de saldırdı. IŞİD'in rafineriyi tamamen ele geçirdiği bilgisini Irak ordusu reddediyor

Giriş Tarihi: 19.6.2014
Irak'ta Felluce, Musul, Tıkrit ve Telafer'i ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli terör örgütü dün de ülkenin en büyük petrol rafinerisine saldırdı. Başkent Bağdat'ın 200 km kuzeyindeki Beci rafinerisini ele geçiren IŞİD'in, yönetim binası yakınına flamasını astığı iddia edildi. IŞİD'in rafinerinin yüzde 75'ini kontrol etmeye başladığı bildirildi. Irak savaş uçaklarının bölgeyi bombalaması sonucu rafineride yangın çıktı. Ancak Irak ordusu 40 militanın öldürüldüğünü ve Beci'de güvenliğin sağlandığını duyurdu. Irak'ın akaryakıt ihtiyacının yarısını karşılayan rafineride günlük 600 bin varil petrol işlemden geçiriliyor. Beci'de üretim faaliyetlerinin durdurulmasının ardından ülkedeki akaryakıt krizi derinleşti. Yakıt sıkıntısı nedeniyle Kerkük ve Erbil'deki benzin istasyonları önünde 2 kilometreyi bulan uzun araç kuyrukları oluştu. Irak ordusu ise IŞİD militanlarının baş- kent Bağdat'a ilerleyişini durdurmaya çalışıyor. Irak ordusu Diyala ve Selahaddin vilayetlerinde operasyonlarını hızlandırırken Bağdat'a 60 kilometre mesafedeki Bakuba kentinde de iki gündür taraflar arasında yoğun çatışmalar yaşanıyor. Ülkeyi Sünni-Şii-Kürt olarak IŞİD'e karşı birleşmeye çağıran Irak Başbakanı Nuri El Maliki, IŞİD'e karşı görevlerini yerine getirmedikleri için dört komutanı görevden aldı. ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ise Irak'ın ABD'den, IŞİD'e yönelik hava saldırısı düzenlemesi talebinde bulunduğunu açıkladı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) kontrolüne geçen Kerkük'te de çatışmalar başladı. IŞİD militanları ile peşmergelerin kentin kontrolü için yoğun şekilde çarpıştığı öğrenildi. IKBY Başkanı Mesut Barzani, IŞİD tehdidine karşı emekli peşmergeleri göreve çağırdı.

2013: BİN SUİKAST, 10 BİN EYLEM
Irak'taki kanlı eylemlerinden sonra mal varlığını iki katından fazla artıran ve 2 milyar dolardan fazla bir servete sahip olan Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) yayınladığı yıllık gelir bilançosu, örgütün eylemlerini de içeriyor. IŞİD'in yıllık raporuna göre, militan sayısı tahmini 15 bin olan örgüt, yalnızca 2013'de bin suikast, 4 bin bombalı saldırı olmak üzere toplamda 10 bin eylem düzenledi. IŞİD'in, bağışçılarından topladığı para ve silahlarla neler yaptığını göstermek amacıyla bu raporu yayınladığı belirtildi.

FİYATLAR TAVAN YAPTI
BBC'nin haberine göre Irak Başbakanı Nuri El Maliki yönetimi her ne kadar başkent Bağdat'ın güvende olduğunu söylese de halk arasında büyük bir panik ve korku hakim. Halkın yoğun şekilde gıda ve su stoğu yapması nedeniyle fiyatların tavan yaptığı belirtildi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, İran halkının kutsal mekanları ve türbeleri korumak için tereddüt etmeyeceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'in hedefi en büyük rafineri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN