Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ünlü simalar işkence karşıtı kampanyada

Giriş Tarihi: 19.6.2014

Iggy Pop, Dalai Lama ve Karl Lagerfeld Uluslararası Af Örgütü'nün kampanyasına "işkence görmüş" pozlarıyla destek verdi. Ünlülerin posterlerinde "ancak işkence altında alınabilecek" ifadeler yer aldı

Birleşmiş Milletler (BM) punk rock'ın ünlü yorumcusu Iggy Pop, Budistler'in ruhani lideri Dalai Lama ve 20'nci yüzyıla damgasını vurmuş Alman moda tasarımcısı Karl Lagerfeld gibi ünlü simalar "Stop the Torture" (İşkenceye Son Ver) başlıklı işkence karşıtı bir kampanya için bir araya geldi. Belçika'daki Uluslararası Af Örgütü'nün (AMNESTY) hazırladığı bir raporda yer alan "İşkence yaptığınız bir insana istediğiniz her şeyi söyletebilirsiniz" ifadesi üzerine tasarlanan kampanya için hazırlanan afişlerde, Iggy Pop, Dalai Lama ve Karl Lagerfeld'in işkence görmüş fotoğraflarının altında bu tespiti doğrular nitelikte ifadeler bulunuyor. Iggy Pop, "Rock'n'Roll'un geleceği Justin Bieber"dır diye "ifade verirken," Dalai Lama "50 yaşında Rolex saati olmayan bir insan hayatı teğet geçmiştir" diyor. Moda tasarımcısı Karl Lagerfeld ise işkence altındayken "Elegansın zirvesi, Havaii tarzı çiçekli gömlekler ve parmak arası terliklerdir" diyerek, kariyerini bitirecek bir ifadeye imza atıyor.

'YÜZBİNLER İŞKENCE MAĞDURU'
Belçika'daki Air Agency tarafından desteklenen ve kampanyanın broşürleri 17 Haziran'dan beri Belçika'da dağıtılırken, kampanya mesajları da sosyal medyada yayılmaya başladı. Elektrik verme, sigara söndürme, tecavüz, aşağılama, güneşten mahrum bırakma, suyla boğmaya çalışma gibi tekniklerin sıralandığı kampanya metninde, dünyada yüzbinlerce kişinin şiddet mağduru olduğu ve şiddetin asla bir çözüm olmadığı ifade ediliyor. Facebook üzerinde sadece 4 saatte 3 bin kez beğeni alan kampanya, şimdiye kadar 18 binden fazla kişi tarafından beğenildi. BM'nin yürüttüğü kampanyanın nihai hedefinin Belçika halkını işkence konusunda bilinçlendirmek olduğu belirtiliyor. Kampanyanın mesajlarının özellikle Fas, Özbekistan, Filipinler, Nijerya ve Meksika'da yayılması hedefleniyor. Mesajların bu ülkelerden birinde etkili olması durumunda, hedef ülkelerin komşusu olan ülkeleri de etkileyebileceği düşünülüyor.

'ROCK'IN GELECEĞİ JUSTİN BİEBER'
"İşkence altındaki" Iggy Pop "Rock'n'Roll'un geleceği Justin Bieber", Dalai Lama "50'sinde Rolex'i olmayan hayatı ıskalamıştır" ve Karl Lagerfeld "Elegansın zirvesi Havaii gömlekle parmak arası" diye ifade veriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ünlü simalar işkence karşıtı kampanyada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN