Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilim adamlarını yıllarca uğraştırdı

Meksika Körfezinde 1530 metre derinlikte petrol platformu kameraları tarafından görüntülenen deniz canlısının gizeminin çözülmesi iki yılı aldı.

Giriş Tarihi: 20.6.2014 10:59 Güncelleme Tarihi: 20.6.2014 11:01
Bilim insanlarının okyanusun metrelerce derinliğinde tül perdeyi andırarak yüzen canlının ne olduğunu anlaması tam iki yıl sürdü.

Her şey bundan iki yıl önce başladı. Meksika Körfezindeki bir petrol platformunun kamerası 1530 metre derinlikte tuhaf bir deniz canlısı görüntüledi. Platform çalışanları görüntüleri Deniz Ürünleri Fakültesi'nde görevli bilim insanlarına ulaştırdı.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN
İKİ YIL SONRA NE OLDUĞU ANLAŞILDI


Deniz canlıları biyolojistleri hummalı bir çalışma başlattı. Daha önce Meksika Körfezinde bu derinlikte böyle bir canlıya rastlamayan biyolojistler uluslararası bir platform oluşturdu. Akademisyenlerin bilgileri paylaşması sonucunda altıgen şeklinde ve bir parşömen kağıdını andıran dokuya sahip canlının çok nadir görülen bir deniz anası olduğu belirlendi.

ANTARTİKA'DAN MEKSİKA KÖRFEZİNE NEDEN GELDİ?


Bilimsel adının deepstaria reticulum olduğu açıklanan deniz anasının normalde derin ve soğuk Antartika sularında yaşadığı açıklandı.

Deniz anasının neden ve nasıl Meksika Körfezi'ne geldiği konusu araştırılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim adamlarını yıllarca uğraştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN