Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İspanya tahtında moral veren değişim

Giriş Tarihi: 20.6.2014

İspanya Kralı Juan Carlos, tahtını dün resmen oğlu Felipe'ye devretti. Görkemli taç giyme töreni Dünya Kupası'ndaki beklenmedik Şili yenilgisinin şokunu yaşayan İspanyollara moral oldu

Diktatör Francisco Franco'nun 1975'teki ölümüyle tahta çıkan İspanya Kralı Juan Carlos, dün başkent Madrid'de düzenlenen görkemli bir törenle, görevini oğlu Prens Felipe'ye devretti. "6'ncı Felipe" adıyla taç giyen yeni kral, ilk konuşmasında birlik mesajları verdi. Kral 6'ncı Felipe'nin tahta çıkış töreni, milli takımın Dünya Kupası'nda Şili'ye yenilerek elenmesiyle büyük şok yaşayan İspanyollara da moral oldu. Krallığa karşı düzenlenen güçlü kampanyalara rağmen, halkın törene ilgisi beklenenden daha fazlaydı. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz nedeniyle düşük seviyede bir protokolün uygulandığı törenin sonunda, Kral 6'ncı Felipe, ayrılıkçı akımların güçlü olduğu Katalan, Bask ve Galiçya bölgesi dillerinde de teşekkür etti. Tahta çıkışının, İspanyol Monarşisi için bir "yenilenme" süreci olacağını kaydeden Kral Felipe, böylece çeşitli skandallarla halkın gözünden düşmekte olan kraliyet ailesinin yıprandığını da kabul etmiş oldu. 46 yaşındaki Kral Felipe'in, özellikle halkın içinden gelen eşi Kraliçe Letizia ve kızları Prenses Leonor ve Prenses Sofia'yla birlikte, İspanyolların sempatisini yeniden kazanabileceği yorumları yapılıyor. Askeri törenin ardından Madrid'de şehir turuna çıkan Kral Felipe ve Kraliçe Letizia, daha sonra kızlarıyla birlikte sarayın balkonundan halkı selamladı.

İŞSİZLİK EN BÜYÜK SORUN
Yolsuzluklarla ve Kral Juan Carlos'un eleştiri konusu olan yaşam biçimiyle gündeme gelen İspanyol kraliyet ailesinin tepe noktasına yerleşen Kral Felipe, ülkedeki ekonomik buhran ve işsizlikle de baş etmek durumunda kalacak. Yüzde 26 oranında seyreden işsizlik nedeniyle sıklıkla kraliyete ayrılan bütçenin israf edildiğini savunan gruplar karşıt gösteriler düzenliyor. Kral Felipe'in taş giyme töreni sırasında kraliyet karşıtı gösteri yapmak isteyen grupların polis tarafından engellendiği kaydedildi.

KRALİÇE, ÜLKEYE YENİ BİR SOLUK GETİRECEK
Eski bir gazeteci olan Kraliçe Letizia, kendisi gibi gazeteci bir babanın kızı ve taksi şoförü bir büyükbabanın torunu. 2003'te Prens Felipe ile nişanlanmadan önce yaşadığı kısa evlilik İspanyolları önce tereddütte bıraksa da, zamanla Letizia kraliyet ailesine farklı bir hava katmayı başardı. Kızları Leonor (8) ve Sofia'yla (7) birlikte mütevazı bir yaşamı seçen Letizia, şimdiden İspanyol Kraliyet Ailesi'ne yönelik negatif bakışı değiştirecek gibi görünüyor. Felipe'in taç giymesiyle, Prenses Leonor, İspanyol tahtının bir numaralı varisi konumuna yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya tahtında moral veren değişim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN