'Musul işgali, Sünniler'e 10 yıllık zulmün ürünü'

Musul Valisi Nuceyfi: Irak merkezi hükümeti Sünniler'e çok kötü davrandı. Musul düşmeden 2 gün önce Başkonsolos Öztürk Yılmaz'ı uyardım. Ama o kentin düşeceğine inanmıyordu

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün kenti işgalinin ardından kaçan Musul Valisi Esil Nuceyfi, çarpıcı açıklamalar yaptı. Nuceyfi, Musul işgaline, merkezi hükümetin bugüne kadar Sünnilere yönelik kötü tavrının zemin hazırladığını savundu. Maliki'yi suçlayan Nuceyfi, Türkiye'ye de "IŞİD'e karşı askeri müdahale yerine düşmanlarını destekleyin" tavsiyesinde bulundu. Korumalarının bir an olsun yalnız bırakmadığı Esil Nuceyfi ile Erbil'de görüştük. İşte Nuceyfi'nin mesajları:
"Irak'ın 2003'te işgalinden bugüne, merkezi hükümet Sünnileri siyasette soyutladı. Sünnilere çok kötü davrandı. Böyle olduğu için IŞİD gibi bir grup gelip Irak'ın ikinci büyük kenti olan Musul'u kolaylıkla kontrol etti. Bu işgal, geçen 10 yılda askerin Musul halkına kötü davranmasından kaynaklanan bir tepkidir."
"Siyasi oluşumu ve dini değiştirmek isteyen IŞİD'e kesinlikle karşıyız. Biz uygar bir milletiz. Kültür, yardımlaşma ve dünyada kabul görmek istiyoruz. Bu ilkeler dahilinde IŞİD'e karşı savaşmaya hazırız. Ama Maliki için değil."
(Musul Başkonsolosluğu baskını konusunda): "Musul düşmeden 2 gün önce Başkonsolos Öztürk Yılmaz ile telefonda görüştüm. Musul'un durumunun çok kritik olduğunu bildirdim. Musul'un komple düşeceğine inanmıyordu. Aynı gün Kürtler de Musul Başkonsolosu'yla irtibata geçtiler. Onlara da çıkmak istemediğini bildirdi. Çok güvenli bir yerde olduğunu zannediyordu. Çünkü geçmişte de en kötü zamanlarda konsolosluk çalışmalarına devam etmişti. Ben bundan daha fazlasını söylemek istemiyorum. Bu konuyu kendisi serbest kalırsa yanıtlasın."

TÜRKMENLER 4 TÜRK'Ü KURTARDI
Dışişleri kaynakları, dün Irak'ta gelişen sevindirici bir haberi de paylaştı. Irak'ta IŞİD tarafından alıkonulan ve aralarında 4 Türk'ün de bulunduğu 44 kişilik işçi grubunun Sincar bölgesinde Türkmenler tarafından kurtarıldığı belirtildi. Türkmenlerin kurtardığı Türk vatandaşlarının isimlerinin Fatih Önder, Ömer Asil, Cem Tezel ve Recep Kara olduğu öğrenildi

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Musul işgali, Sünniler'e 10 yıllık zulmün ürünü'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN