Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Musul Valisi A Haber'e konuştu

Irak'ta IŞİD işgallerinin perde arkasını, Musul Valisi Esil Nuceyfi A Haber'e değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 20.6.2014 15:17 Güncelleme Tarihi: 20.6.2014 15:40
Her şey IŞİD'in Musul'u işgali ile başladı. Önceleri fazla ciddiye alınmayan IŞİD terör örgütü, bu işgal ile birlikte tüm dünyaya adını duyurdu.
Sevcan Yılmaz'ın görüntüleriyle Saime Toktaş'ın özel röportajı...

"IRAK'TA SÜNNİLER SOYUTLAŞTIRILDI"

Irak, ABD işgalinden şimdiye kadar geçen sürede çok büyük siyasi bir sorunla karşı karşıya. Onun da nedenlerinde biri Irak'taki Sünnilerin soyutlaştırılması. Sorunlar onlara yeni Irak'ta hiçbir rol verilmediği için başladı. Sünniler kötü davranışla karşı karşıya kalması, IŞİD gibi bir grubun Irak'ın ikinci büyük kenti olan Musul'u kolaylıkla gelip kontrol etmesine neden oldu. Çünkü Musul halkı Irak ordusuna bu tehdide karşı yardım etmek anlamında hazır değildi. Bu da geçen on yıl içerisinde askerin Musul halkına kötü davranmasından kaynaklanıyor.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINBu Musul'daki halkın IŞİD'e kucak açmasına zemin sağladı. Çünkü IŞİD'den gelen militanlar bin kişiyi geçmiyordu. Musul yaklaşık 1 milyon 700 bin nüfusludur ve böyle kolay kolay teslim olmayacak. Ordu kaçtı. Irak'ta işgalden sonra yanlış bir siyasi oluşum vardı. Şimdi bu siyasi oluşumu gözden geçirmenin zamanı geldi. IŞİD konusu da çok kolaydır. Onu halledebiliriz.

IŞİD den katliam!

"HER İKİ TARAFTA AKİL İNSANLAR VAR"

Umarım ki Sünnilerle Şiiler arasında böyle bir savaş olmayacak. Çünkü biz biliyoruz ki, iki tarafta da akil insanlar var. Böyle bir savaşı önleyebilirler ve Sünnilerden IŞİD gibi bir aşırı uç bulunursa Şiilerde de milisler bulunur. Bu çok normal bir sonuçtur. Eğer bu konu aşırı Şii milislere ve IŞİD'e kalırsa evet ırak'ta durumlar mezhebi bir savaşa gider. Ama eğer bizim gibi ılımlı taraflara kalırsa bu konu oturup konuşup bir uzlaşıya vararak bu savaşı önleyebiliriz.

"IRAK'IN İŞGAL EDİLMESİ SÖZ KONUSU OLAMAZ"


Böyle bir çarenin işe yarayacağını ve hiç de etkili olacağını zannetmiyorum. Hatta eğer Şii kutsal mekanları korumak istiyorlarsa o gelen birlikler sadece o kutsal mekanları korusunlar. Bu bir kenti tamamen kontrol altında tutmak için bir bahane olamaz. Ve tekrar bir ordunun gelip ırak'ı işgal etmesi söz konusu olamaz. Böyle bir durumda Şiiler tüm ıraklı Arap Sünnileri karşılarında bulacaklar ve problem daha da büyüyecek.

"KOMUTANLAR HERKESİ ALDATTI"


Musul'da bulunan komutanların beni aldattıklarını söyleyebilirim. Ve başkalarını da aynı anda aldattılar. Ben onlarla kaçışlarından bir saat öncesinde buluştum. Bana durumun kontrol altında olduğunu ve iyi olduğunu bildirdiler. bir saat içinde durumun normale dönmesi için planların olduğunu söylediler. bir saat sonra komutanların karargahına gittiğimde ise şoke oldum çünkü tüm zırhlı araçlarını arabalarını ve silahlarını bırakıp kaçmışlardı.

"IRAK'TA 3'LÜ FEDERASYON OLABİLİR"


Gerçekte ben Irak'ın 3'e bölüneceğini söyleyemem ama belki bir federasyon olacaktır. 3 bölme 3 federasyon bölüm olacaktır. Federalizm yanlış değildir. Çünkü bir özgürlük olacaktır verilen kararlarda. Ve bir merkez kontrolü olmayacaktır o zaman. Ve Irak'ın 3'e bölünmesi bu federalizmin oluşmasından sonra gözden geçirmelidir. Çünkü bu federal bölgeler kendi aralarında anlaşmaya varacaklardır.

"BOMBARDIMAN SİVİLLERE ZARAR VERİR"


Biz her zaman hava bombardımanı hiçbir zaman işe yaramayacağını söylüyoruz. Çünkü şehirleri bombalamak sadece sivil halkı olumsuz yönde etkiliyor ama teröristler böyle bir bombardımanı çok kolay bir şekilde telafi edebiliyorlar. sadece sivil halk zarar ve ziyan görüyorlar. Eğer bir terör konusunu çözmek istiyorsanız çok profesyonel bir şekilde bunu yapmanız lazım. Bu konuda sorumlu bir şekilde davranılmalıdır. Ve sivil halkın can güvenliğini korumayı da göz önünde bulundurmak lazım.

"IŞİD KARŞITLARINA DESTEK VERİLMELİ"


Hayır askeri güç doğru bir karar olmaz Irak'a göndermek. Herhangi bir askeri güçte insanlar birbiriyle savaşır bu doğru bir karar olmaz. Bu topraklarda herhangi bir askeri güçte insanlar birbiriyle savaşır. Yapması gereken IŞID'e karşı olanları desteklemek. Onları güçlü bir şekilde desteklemeli. Biz Suriye'den farklıyız. Bizim hala resmi bir şemsiyemiz var. Sünnilerle ve IŞİD'le savaşmamıza rağmen bir çatımız var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musul Valisi A Haber'e konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN