IŞİD terör örgütü, Kaim ilçesini ele geçirdi

Giriş Tarihi: 21.6.2014 13:41 Güncelleme Tarihi: 21.6.2014 21:04

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün, Irak'ın El-Enbar iline bağlı El-Kaim ilçesini ele geçirdiği bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Enbar iline bağlı Suriye'ye sınırındaki Kaim ilçesi, ordusu ve emniyet güçlerinin çekilmesinin ardından IŞİD militanlarının eline geçti.

IŞİD militanlarının orduya ait kışla ve kontrol noktası ile bazı askeri araç ve mühimmata el koyduğu belirtildi.

Kaim ilçesi Kaymakamı Ferhan Fetihan, bugün IŞİD militanları ile ordu birlikleri arasında meydana gelen çatışmada Kurmay Albay Mecid el-Fehdavi'nin öldürüldüğünü ve 3 askerin yaralandığını açıklamıştı.

EL KAİM NEDEN ÖNEMLİ?


El Kaim Irak'ın Suriye sınrında bulunuyor ve IŞİD'in iki ülke arasında ağır silahlarını taşımak için kullandığı yolların üzerinde bulunuyor. Geçtiğimiz hafta yaşanan sıcak gelişmelerde IŞİD'in Suriye'den Irak'a militan ve silahları taşıdığı ve gücünü artırdığı ortaya çıkmıştı. Irak'ın yetersiz kalması sebebiyle ABD'nin de 300 özel eğitimli askeri Bağdat hükümetine önerdiği ifade ediliyor.

Tüm dünyanın gözü endişe içinde Ortadoğu'da yaşanan kaosa çevrilmiş durumda...

5 KÖYÜ DAHA ELE GEÇİRDİLER


Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün, Irak'ın Diyala vilayetine bağlı 5 köyün kontrolünü sağladığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan Mikdadiye kasabası Yerel Meclis Başkanı Adnan Selman, "IŞİD'in, kasabanın güneyindeki 5 köyü ele geçirdiğini ve örgüt militanlarının bölgede mevzilendiğini" söyledi. Selman, "Irak ordusunun hava saldırısı düzenlemek üzere silahlı grupları çember içine aldığını" sözlerine ekledi.

Öte yandan Irak ordusu, "Diyala vilayetine bağlı Bakuba kentinin kuzeyindeki el-Azim kasabasındaki çatışmalarda silahlı gruplardan 6 kişinin öldüğünü" açıkladı.

Bir süredir çatışmaların yaşandığı ülkede, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin, Musul ile Salahaddin vilayetinin merkezi Tikrit'in yanı sıra bölgedeki bazı yerleşim birimlerini işgal etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD terör örgütü, Kaim ilçesini ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN