Darbecilerden idam üstüne idam

Giriş Tarihi: 22.6.2014

Mısır'da Müslüman Kardeşler Lideri Muhammed Bedii ile birlikte 183 kişinin idamı onandı. Bedii, geçtiğimiz hafta da idam cezasına çarptırılmıştı

Mısır'da 3 Temmuz'da gerçekleştirilen askeri darbenin ardından yaşanan hukuksuzluklar dizisine bir yenisi daha eklendi. 28 Nisan'da idam cezasına çarptırılan 683 darbe karşıtından 183'ünün cezası mahkeme tarafından onandı. Aralarında Müslüman Kardeşler Genel Mürşidi Muhammed Bedii'nin de bulunduğu 183 ismin temyize gitme hakkı bulunuyor. Mahkeme, geri kalan 500 isimden 4'üne müebbet hapis verirken, 496 kişi de suçsuz bulunarak beraat etti. Bedii, önceki gün de başka bir davada idam cezasına çarptırılmıştı. Darbe karşıtları hakkında "şiddet olaylarını kışkırtmak", "kamu mallarına zarar vermek" ve "güvenlik güçlerine saldırmak" suçlamalarından dava açılmıştı. Dün görülen son duruşmaya davalıların avukatlarının katılmasına izin verilmedi. Basın mensupları da davayı mahkeme salonunun dışından takip etmek durumunda kaldı. Kararın açıklanmasından sonra tutuklunun yakınları sinir krizleri geçirirken, beraat edenlerin yakınları da sevinç gözyaşlarına boğuldu. Müslüman Kardeşler Teşkilâtı idam kararlarının siyasi olduğunu savundu. Dün ayrıca Kahire Ceza Mahkemesi, 27 üniversite öğrencisine "şiddet eylemlerine karışmak" suçundan 3 ila 7 yıl arasında hapis cezaları verdi. En az 20 yıldır politik nedenlerle idamların gerçekleşmediği Mısır'da, son verilen kararın uygulanıp uygulanmayacağı merak konusu. Siyasi gözlemcilere göre, idam cezalarının bazıları temyiz mahkemesi tarafından bozulabilir. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin bazı tutuklular için af yetkisini kullanması da bekleniyor.

SİSİ'NİN İLK KONUĞU KRAL ABDULLAH OLDU
Suudi Arabistan Kralı Abdullah, Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'yi resmi olarak ziyaret eden ilk lider oldu. Önceki gece Fas dönüşü Kahire Havaalanı'nda bir saat kadar kalan Kral Abdullah, Sisi tarafından uçağında ziyaret edildi. Sisi, Arap geleneklerine göre saygısını göstermek için Kral'ı alnından öptü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbecilerden idam üstüne idam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN