IŞİD ilerliyor ordu çekiliyor

IŞİD militanları Irak'ta stratejik öneme sahip kasabaları birer birer ele geçirirken orduya bağlı birlikler geri çekiliyor. Başbakan Maliki'nin ise istifası isteniyor

Giriş Tarihi: 23.6.2014
Irak ordusu, IŞİD militanlarının yoğun saldırısı dolayısıyla başkent Bağdat'ın batısındaki Enbar eyaletinde bulunan yerleşim yerlerini birer birer terk etmeye başladı. Haftasonu düzenlenen saldırılarda, Enbar'ın El Kaim, Rave, Anah ve Rutba kentleri de IŞİD'in eline geçti.Korgeneral Kasım Ata, çekilmenin taktiksel olduğunu, kaybedilen bölgeleri tekrar ele geçireceklerini ifade etti. Ata ayrıca, "İran, elinde tuttuğu Irak'a ait 130 savaş uçağını iade etti. Bu uçaklar, modern silahlarla donatılarak IŞİD'e karşı kullanılacak" dedi. Kimi bölgelerde ise sıcak çatışmalar yaşandı. Türkmen nüfusun yoğun olduğu Telafer'de 30 IŞİD militanı öldürüldü. Ancak akşam saatlerinde ordu birlikleri ve Türkmen aşiretlerinin çekilmesinin ardından Telafer Havaalanı IŞİD'in eline geçti. Irak televizyonu, Tikrit'e düzenlenen hava saldırısında 40 militanın öldüğünü duyurdu. Bağımsız kaynaklar ise bir benzin istasyonunu hedef alan saldırıda 8 sivilin öldüğünü söyledi.

ÇEKİLİRKEN İNFAZ
Yerel kaynaklar orduya bağlı operasyon birliklerinin Fırat nehri kenarındaki Anah ve Rava'dan çekilirken 30 mahkumu kurşuna dizdiğini aktardı. Kurşuna dizilen mahkumların büyük bir kısmının siyasetçi ve aktivist olduğu belirtildi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani ise ABD'de yayın yapan NBC televizyonuna "Nuri Maliki'nin başbakan olarak kaldığı sürece sorunlar büyüyecek Maliki'nin istifa etmesi gerekiyor" dedi. Muhalif El Vataniyye Bloku ise "Maliki'nin istifasını ve milli birlik hükümeti kurulmasını istiyoruz" açıklamasını yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD ilerliyor ordu çekiliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN