Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kerry, Erbil'de Mesut Barzani ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak gezisi kapsamında Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüştü.

Giriş Tarihi: 24.6.2014 14:34 Güncelleme Tarihi: 24.6.2014 14:44
Kerry görüşme sırasında yaptığı açıklamada Peşmergelerin IŞİD'in durdurulması noktasında kritik adım attıklarını belirtti.

Dün gerçekleştirdiği Bağdat ziyaretinin ardından Kuzey Irak'a gelen Kerry, Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani ile gerçekleştirdiği görüşmede Irak'ın seçmesi gereken yeni lidere vurgu yaptı. Kerry Irak'ın yeni liderini seçmesinin ABD ya da diğer ülkeleri değil, Irak halkının kendisini yükselteceğini belirtti. Irak'taki etnik gruplar ve mezhepler arasındaki hoşnutsuzluğun arttığına da vurgu yapan Kerry, "Bu günler Irak için gerçekten kritik zamanlar. Irak'taki liderler konuştuğum tüm Iraklıların talep ettiği gibi geniş tabanlı bir çözüm üretmeli" dedi. IŞİD'in ilerlemesi noktasında Peşmergelerin aldığı etkin rol hakkında da açıklamalarda bulunan Kerry, Peşmergelerin IŞİD'i durdurma noktasında kritik adım attıklarını belirtti.
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ise açıklamasında "Yeni bir gerçeklik ve yeni bir Irak ile karşı karşıyayız" dedi. Barzani ayrıca Kürtlerin bölgede çözümden yana olduklarını dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry IŞİD'in Irak'ta her geçen gün ilerlemesi sonrası bölgeye ziyaret gerçekleştirdi. Dün Bağdat'ta Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Sünni liderlerle görüşmüştü.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kerry, Erbil'de Mesut Barzani ile görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN