Türkiye'den Avrupa'ya 5 bin kişilik terör listesi

Giriş Tarihi: 24.6.2014

Türk istihbaratı, Irak'taki durumdan endişe duyan Avrupa ülkelerine 5 bin kişilik bir terör listesi sunarken, IŞİD'in Bağdat yürüyüşü sürüyor. Kerry ise çözüm arayışları için dün bölgeye gitti

Militanlarının büyük bir kısmı yabancı ülkelerden gelen Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak ve Suriye'deki hızlı ilerleyişi, Avrupa ülkelerinde de güvenlik endişesi yarattı. İngiltere Başbakanı David Cameron'un "Ülkemizin bir numaralı güvenlik meselesi Irak'ta savaşan militanlardır" sözlerini aktaran Financial Times gazetesi, Türkiye'nin istihbarat paylaşımı konusunda Batı'ya önemli yardımlarda bulunduğunu satırlarına taşıdı. Sam Jones imzalı yazıya göre Türk yetkililer Irak ve Suriye'deki çatışmalara katılmış ya da katılmaya çalışan kişileri içeren 5 bin kişilik bir listeyi Batılı istihbarat servislerine sundu. Bölgede tırmanan gerginliğin El Kaide için savaşan militanları da "mıknatıs gibi çektiği" yorumunu yapan gazete, listenin terörle mücadele konusunda önemli bir katkı olduğunu yazdı. Makalede IŞİD'in Irak'ın Rakka bölgesinde günde 30 bin varil petrol üreterek önemli gelirler elde ettiğinden de bahsedildi.

"AVRUPA'YA DA SALDIRACAKLAR"
Avrupa Birliği Terörle Mücadele Koordinatörü Gilles de Kerchove da "IŞİD'in bazı militanlara Avrupa'da saldırılar düzenlemek üzere eğitim vermeye başladığı yönünde belirtiler var, IŞİD'in son haftalardaki ilerleyişi de bölgeye gitme eğilimindeki gençleri teşvik etme tehlikesi taşıyor" dedi. Örgüt saflarına katılmak için Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerinden en az 2 bin kişinin Suriye ve Irak'a gittiğini söylen Kerchove "Türkiye de son gelişmelerden olumsuz etkilendi. Türiye'ye havalimanlarında yolcu kontrolleri ve sınır güvenliği konusunda yardımcı olmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

IŞİD SAHADA, KERRY BAĞDAT'TA
Bağdat çevresindeki yerleşim birimleri birer birer IŞİD militanlarının eline geçerken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün başkente gelerek Irak Başbakanı Nuri Maliki ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede, Kerry'nin Bağdat hükümetini "devlet yönetiminde muhaliflere de yer verilmesi ve mezhep çatışmasını tırmandıracak politikalardan uzak durulması" konusunda uyardığı bildirildi. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Kerry, ABD'nin desteği konusunda bir çok seçeneği Iraklı yetkililere sunduklarını belirtti. Kerry, bunun için Iraklılar'ın en kısa sürede hükümeti kurmaları gerektiğini belirtti. Irak hükümetinin açıklamasında ise Kerry'nin "Washington, Irak'ın bağımsızlığının korunmasında üzerine düşeni yapacak, terörle mücadeleye destek verecektir" ifadesine yer verildi. Erbil'de de Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'yle görüşecek Kerry'nin, IŞİD saldırısının ardından ülkede yaşanan yeni durumu ve çözüm yollarını ele alması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den Avrupa'ya 5 bin kişilik terör listesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN