Barzani: Bağımsızlık referandumu yaparız

IŞİD'in ilerleyişi ile bölünmenin eşiğine gelen Irak'taki son durumu değerlendiren IKBY Başkanı Mesud Barzani, "Böyle devam ederse bağımsızlık için referanduma gideriz" dedi

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Bağdat'ın ardından Erbil'e geçen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüştü. Barzani, görüşme öncesinde resmi sitesinden yaptığı duyuruda "Irak'taki kriz hali bu şekilde devam edecek olursa ve siyasi anarşi, çözüme kavuşturulmazsa biz Kürdistan siyasi iradesi olarak, bağımsızlık noktasında halkımızın onayını almak üzere referandum yoluna gideriz" ifadelerini kullandı. Barzani CNN'e verdiği röportajında da "Irak açıkça dağılıyor. Federal ve merkezi hükümet kontrolü kaybetti. Ordu, askerler ve polis teşkilatı çöküyor. Ama Irak'ın çöküşüne biz neden olmadık. Bunu diğerleri yaptı ve biz bir bilinmeyene esir kalamayız" dedi. Kerry'nin de Irak'ta yeni hükümetin en kısa sürede kurulması için Barzani'den aktif rol oynamasını istediği bildirildi. IŞİD'in iki hafta önce Musul'u almasından sonra tırmanan karışıklıkta Başbakan Nuri Maliki'nin merkezi yönetimiyle özerk bölge olan IKBY arasında birçok anlaşmazlık yaşandı. Irak ve Suriye'nin Tahran büyükelçileri de ülkerindeki durumu değerlendiren bir basın toplantısı düzenleyerek "Irak halkı dışarıdan hiçbir müdahaleye ihtiyaç duymamaktadır" mesajı verdi. İran'ın önde gelen dini mercilerinden Ayetullah Mekarim Şirazi ise "Kutsal mekanları ve Irak'ın bütünlüğünü savunmak tüm İslam ve Ehli Beyt sevdalılarına vaciptir" diyerek cihat çağrısında bulundu.

İNGİLTERE' Yİ KARIŞTIRAN VİDEO
IŞİD'e katılan gençlerin internetteki görüntüleri İngiltere'yi karıştırmaya devam ediyor. IŞİD tarafından YouTube'a yüklenen görüntülerde Asil (17) ve Nasir Muthana (20) isimli kardeşlerle Riyad Han (20) isimli 3 İngiliz genç, "cihat" çağrısı yapıyor. İngiliz basını videodaki gençlerin Suriye ve Irak'a gitmeden önce İngiltere'deki hayatlarında barlara gittiklerini, içki kullandıklarını ve futbola meraklı olduklarını yazdı. Nasser'ın tıp öğrencisi olduğu ve diğer iki gencin de iyi okullarda eğitim aldıkları ortaya çıktı. İngiliz basını ise hükümetin baskısına rağmen YouTube'da üç gencin görüntülerinin hepsinin silinmemesi nedeniyle Başbakan David Cameron'ı sert şekilde eleştirdi.

TÜRKMEN YETKİLİYE SUİKAST
IRAK Türkmen Cephesi (ITC) Yürütme Kurulu Üyesi Münir Kafili, dün kimliği belirsiz kişilerin düzenlediği silahlı saldırıda hayatını kaybetti. Türk Dışişleri Bakanlığı saldırıyı kınarken, Kafili'ye rahmet, ailesine başsağlığı diledi. ITC eski Milletvekili Hasan Özmen de Türkmenleri savunmak için 6 bin kişilik tugay kuracaklarını söyledi. Ülkenin en büyük petrol rafinerisi olan Beyci'de ise IŞID ile ordu arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Irak ordusu, Beyci Selahaddin'de 50 IŞİD üyesini öldürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barzani: Bağımsızlık referandumu yaparız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN