Irak'ın toprak bütünlüğü tehlikede

Irak Başbakanı IŞİD'in elindeki pek çok bölgenin geri alındığını söyledi ama ardından da ekledi: Ülke terör ve bölünme tehdidiyle karşı karşıya

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Irak Başbakanı Nuri el- Maliki, Irak'ın bütünlüğünün tehlikede olduğunu belirterek, "Ülke terör tehdidi altında" dedi. Maliki, dün yaptığı haftalık konuşmasında, Irak'ın içinde bulunduğu şartlar ve siyasi gelişmeler üzerinde durdu. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün saldırılarına değinen Maliki teröristlere yönelik operasyonlarda sonuç almaya başladıklarını belirterek, "Birçok bölgeyi IŞİD'in elinden aldık. Şii dini mercilerin çabaları ve desteğiyle bunu başardık" ifadelerini kullandı. Irak Parlamentosu'nun en kısa zamanda toplanacağını duyuran Başbakan Maliki, yeni hükümeti kurmak için de çalışmaları hızlandıracaklarını kaydetti. İsim vermeden Mesud Barzani'nin, "Artık Musul öncesi ve sonrası 2 Irak var" şeklindeki açıklamasını hatırlatan Maliki, Kürt yöneticileri, teröre destek vermekle suçlayarak şunları söyledi: "Bütün Iraklı taraflar, birlik içinde olmalıdır. Herkes anayasaya bağlı kalmalıdır. Irak'ın karşı karşıya bulunduğu savaş hali, hepimizin birlikte hareket etmesini zorunlu kılıyor." Maliki, yaşanan krizden kendisinin sorumlu tutulmasına ilişkin ise "Bu kriz, sadece bir kişinin veya bir tarafın sorumluluğuna havale edilemez" görüşünü savundu. Irak Başbakanı ülkede kurulması gündeme gelen kriz hükümetinin de anayasal sürece uygulanacak bir darbe olacağını ifade ederek öneriyi reddetti.

IŞİD: IRAK, BİR AYA KALMAZ DÜŞER
Başkent Bağdat'a doğru ilerlemeye devam eden Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü, Irak'ın bir aydan kısa bir süre içinde düşeceğini iddia etti. BBC'den Fergal Keane'in IŞİD'in 2 üst düzey üyesiyle yaptığı röportajda militanlar, Bağdat'a çok yakında ulaşacaklarını ve Irak'ın da çok yakında düşeceğini savundu. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Bağdat ve Erbil ziyaretinin hemen ardından gerçekleştirilen röportaj, bölgedeki son durumla ilgili endişeleri de artırdı. Birleşmiş Milletler'in (BM) Irak'la ilgili yayımladığı bir raporda ise, ülkedeki çatışmalarda haziran ayı boyunca ölenlerin sayısının en az bin 75 olduğu açıklandı. Musul ile birlikte ülkenin kuzeyinin ve batısının önemli bir bölümü IŞİD, geçtiğimiz gün Irak'ın en büyük petrol rafinerisi Beici'yi de ele geçirdiğini duyurmuştu. ABD Savunma Bakanlığı ise dün yaptığı açıklamada, IŞİD ile mücadelede Irak ordusuna danışmanlık için gönderilen ilk ABD birliklerinin ülkeye ulaştığını ve çalışmalarına başladığını duyurdu.

NEÇİRVAN BARZANİ TÜRKİYE'YE GELİYOR
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Barzani, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine bugün Türkiye'ye geliyor. Başbakan Erdoğan, Barzani'yi saat 11.00'de Resmi Konutu'nda kabul edecek. Görüşmede, Irak'ta IŞİD örgütünün Musul'u ele geçirmesiyle başlayan gelişmeler ve gelinen son durum ele alınacak. Bölgeden çatışma haberleri gelmeye de devam ediyor. Kerkük'te KDP binası önünde düzenlenen bombalı intihar saldırısında 4 kişi öldü, 15 kişi yaralandı. Suriye ordusunun dün IŞİD kontrolündeki Rakka kentine düzenlediği hava saldırılarında, 30 kişinin öldüğü bildirildi. Suriye sınırındaki El-Beac ilçesine düzenlenen hava saldırısında da 4 sivil can verdi. Ayrıca Halep'te muhaliflerin denetimindeki Tarik Bab bölgesine varil bombası atıldı, 15 kişi öldü. Irak İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, son 20 günde ülkede ölenlerin sayısının bin 300'e yükseldiğini bin 250 kişinin de yaralandığını bildirdi. BM Genel Sekreteri'nin Irak Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov ise IŞİD'in Irak'taki ilerleyişinin durdurulması için askeri müdahalede bulunulması gerektiğini söyledi. Beyaz Saray da, Suriye'- nin Irak'ta IŞİD'e hava operasyonu düzenlediği iddalarına "Bu haberlerin doğruluğundan şüphe etmek için bir nedenimiz yok" yanıtı verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'ın toprak bütünlüğü tehlikede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN