İki tuhaf kriz

ABD'nin başı Çin ve Kuzey Kore ile dertte. Çin Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddeye Çinli muhalif Xiaobo'nun adının önerilmesi ve Kim Jong-un'a suikast konulu film ilişkileri gerdi

Giriş Tarihi: 27.6.2014
ABD'nin, Washington'daki Çin Büyükelçiliği'nin üzerinde bulunduğu bir caddeye, Çin'li muhalif ve insan hakları aktivisti Liu Xiaobo'nun adını vermek istemesi diplomatik krize neden oldu. Yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi'nin, Senato'nun ve Başkan Barack Obama'nın onayını alırsa Çin tarafından 11 yıllık hapse mahkûm edilen Liu Xiaobo'nun adı bütün resmi belge ve yazışmalarda yer alacak. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying bu kararı "Çin'e yönelik bir gülünç bir iftira kampanyası" olarak nitelendirdi. Çin hükümetinin Xiaobo'yu "Yasaları çiğneyen bir suçlu" olarak gördüğünü tekrarlayan Chunying'e, günlük basın taplantısında "Çin'in misilleme yapmayı düşünüp düşünmediği" soruldu. Sözcünün gülümseyerek verdiği "Çin'in ABD'ye aynı şekilde karşılık vereceğine inanıyor musunuz?" cevabı ise ülke basınında ilginç yorumların dile getirilmesine neden oldu. Çinlilerin Pekin Büyükelçiliği'nin bulunduğu caddeye verilmesi için ortaya attığı teklifler arasında, CIA'in milyonlarca insanı takibe aldığını dünyaya duyuran eski ajan Edward Snowden, El Kaide'nin eski lideri Usame bin Ladin ve Beyaz Saray'da çalışırken Başkan Clinton'la ilişkisi olduğu ortaya çıkan stajyer Monica Lewinski'nin isimleri bulunuyor. Tasarıyı hazırlayan Cumhuriyetçi milletvekili Frank R. Wolf ve destekçileri, amaçlarının "ABD'nin, temel insan haklarının özlemini çeken, demokrasi yanlısı Çin halkının yanında yer aldığını göstermek" olduğunu söyledi.

'ACIMASIZ MİSİLLEME' TEHDİDİ
Kuzey Kore, Hollywood yapımı "The Interview" (Söyleşi) adlı filmi "savaş sebebi" olarak algıladığını duyuran sert bir açıklama yaptı. Seth Rogan ve James Franco'nun başrollerini paylaştığı filmin konusu, ABD'den gazeteci kılığında yola çıkan iki ajanın Kuzey Kore'nin lideri Kim Jongun'a suikast düzenlemesi. Ekim ayında vizyona gireceği açıklanan film hakkındaki resmi açıklama devlet televizyonu KCNA'dan duyuruldu. Açıklamada "Haydut film yapımcıları tarafından, liderimize yönelik bir saldırı planını ekrana getiren böyle bir filmin çekilmesi küstah bir terör eylemi ve savaş sebebidir. Böylesine bir hareket asla hoş görülemez" ifadelerine yer verildi. Dışişleri Bakanlığı, ABD filmin gösterimini engellemediği takdirde "acımasız bir misillemeyle karşı karşıya kalacağı" tehdidini savurdu. Yapımcıları, komedi türündeki filmin senaryosunun aslında Kim'in babası Kim Jong-il'e yönelik bir suikasti konu aldığını fakat babasının ölümüyle göreve gelen yeni lidere uyarlandığını açıkladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İki tuhaf kriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN