Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20'nci asrın ilk felaketi 100 yaşında

Giriş Tarihi: 29.6.2014

20'nci yüzyılın ilk felaketi denilen ve tarihin en kanlı 5'inci savaşı olan Birinci Dünya Harbi'nin 100'üncü yıldönümü için Saraybosna'da etkinlikler düzenlendi

Bosnalı Sırp milliyetçisi Gavrilo Princip'in, Saraybosna'yı ziyareti sırasında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu Veliahtı Franz Ferdinand ile eşi Sophie'yi öldürdüğü ve akabinde Birinci Dünya Savaşı'nın başladığı "Saraybosna Suikasti"nin üzerinden tam bir asır geçti. 20. yüzyılın ilk büyük felaketi kabul edilen ve tarihin en kanlı 5'inci savaşı olan Birinci Dünya Savaşı'nın başlamasına neden olan suikastin yıl dönümü dolayısıyla, Saraybosna'da sergiler, konserler, müze günleri, konferanslar ve yarışmalar düzenleniyor. Etkinliklerin en büyüğü ise Viyana Filarmoni Orkestrası'nın dün akşam, Bosna'daki savaşta Sırplar tarafından yakılan ve geçen mayıs ayında yeniden açılan Viyeçnitsa Kütüphanesi'nde verdiği konser oldu.

İMPARATORLUKLAR YIKILDI
Savaşın dünya tarihi üzerinde de ciddi etkileri oldu. 4 büyük imparatorluk; Alman İmparatorluğu, Avusturya- Macaristan İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu ve Rusya İmparatorluğu yıkıldı. Savaşın en büyük sorumlusu olarak gösterilen Alman İmparatorluğu ise büyük tazminatlar öderken, sömürgelerinin de bir çoğunu kaybetti. Suikasti işlediğinde reşit olmadığı gerekçesiyle idama mahkûm edilemeyen ve müebbet hapse çarptırılan Gavrilo Princip ise cezaevinde geçirdiği 4 yılın ardından verem nedeniyle hayatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20'nci asrın ilk felaketi 100 yaşında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN