Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mescid-i Aksa'da ilk teravih

Giriş Tarihi: 29.6.2014 09:45

Mescid-i Aksa'da Ramazan'ın ilk teravih namazı kılındı. Filistinliler ilk sahura bu gece kalkacak.

Ramazan ayının başlangıcı için gök bilimsel hesaplamalar yerine Hz. Peygamber'in sünneti olan hilali çıplak gözle görmenin ölçü alındığı Filistin'de, ramazanın ilk orucu için bu gece sahura kalkılacağı akşam namazından sonra duyuruldu. Televizyon, radyo ve cami minarelerinden yapılan duyurunun ardından Kudüs'te akşam namazı sonrası havai fişekler atıldı. Daha sonra yatsı namazı için Mescid-i Aksa'yı dolduran Müslümanlar ramazanın ilk teravih namazını hatimle kıldı.

Öte yandan, Mescid-i Aksa'da da ramazan ayı için tüm hazırlıklar tamamlandı. Aksa'nın içi temizlendi. Ramazan ayı boyunca çok sayıda sivil toplum kuruluşu Mescid-i Aksa'nın içinde akşam namazına gelen Müslümanlara iftar yemeği verecek. Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinliler evlerinin önünü özel olarak ışıklandırdı. En yaygın ışıklandırma ise kapı önlerine asılan "ay ve yıldız" şeklindeki ışıklandırma oldu.

Ramazan'ın bugün başladığı ülkeler

Bu arada, Suudi Arabistan, Suriye, Lübnan, Katar, Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Umman Sultanlığı ve Kuveyt'te de ramazan ayının ilk günü pazar olarak açıklandı. Afrika ülkelerinden Uganda, Etiyopya, Sudan, Somali, Güney Sudan, Burundi, Mısır, Libya, Cezayir, Tunus, Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Tanzanya'da hilal cumartesi görülemediği için ramazana pazar günü başlanacak. Latin Amerika'daki 34 ülkede yaşayan Müslümanlar da ramazana yine bugün başlayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mescid-i Aksa'da ilk teravih
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN