Mars yolculuğu için 'uçan daire'

Giriş Tarihi: 30.6.2014

Mars'a insanlı yolculuğun hazırlıklarını sürdüren NASA uçan daireye benzeyen aracını denedi. İniş sırasında bir paraşütün tam olarak açılmaması dışında sorun yaşanmadı

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA 2030'lu yıllarda astronot göndermeyi planladığı Mars yolculuğuna yönelik hazırlıklarına devam ediyor. Kötü hava koşulları nedeniyle yapılan birçok ertelemeden sonra "Düşük Yoğunluklu Supersonik Hız Kesici Decelerator" (LDSD) adlı uzay aracı önceki gün Havaii'nin Kauai adasından atmosfere gönderildi. Uçan daire şeklindeki aracın Mars'a yaklaşırken yavaşlamasını sağlayacak yeni bir tür paraşüt ve kevlardan yapılmış şişirilebilir hız kesici halkalar test edildi. İniş sırasında hız kesici halkalar görevini yaptı, ancak paraşüt tam açılmadı. Bunun dışında deneyin başarılı geçtiği ve aracın işlevini tam olarak yerine getirdiği belirtildi. NASA Jetli Sürüş Laboratuvarı'nın baş araştırmacılarından Ian Clark, uçan dairenin yapımında 40 yıl önce geliştirilen temel tasarıma sadık kalındığını açıkladı. Clark, "Bu aracı birkaç yıldan beri kullanıyoruz. Ancak söz konusu olan Mars'ın yüzeyine insan indirmekse yeni teknolojiler geliştirmeliyiz" diye konuştu. LDSD atmosfere, şişirildiğinde bir futbol sahası büyüklüğüne ulaşan bir balon yardımıyla çıkarıldı. Aracın uçma konumuna geçeceği 30 bin 600 metreye ulaşması yaklaşık 3 saat aldı. Ardından balon LDSD'den koptu ve LDSD motorunu ateşleyip ses hızının dört katına (Mach 4) çıkarak 54 bin 900 metreye erişti.

10 TON TAŞIMASI GEREKİYOR

NASA bu deneyler sayesinde, Mars'a gerçekleştirilecek yolculuk sırasında gerekli malzemelerin taşınabilmesi için yeterli yük taşıma kapasitesine ulaşmayı planlıyor. Mevcut durumda ağırlık sınırı yaklaşık bir buçuk ton... Ancak Mars'a insanlı yolculuk yapılabilmesi için ağırlık sınırının 10 tonu aşması gerekiyor. Bu teknolojinin Mars Bilim Laboratuarı adı da verilen Curiosity isimli kâşif robotun inişinde kullanılabileceği belirtiliyor. NASA gelecek yıl Havaii adalarında iki deneme uçuşu daha yapmayı planlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mars yolculuğu için 'uçan daire'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN