Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem popülaritesi hem dertleri arttı

Fransa'da 2017 seçimlerinin gizli favorisi olan eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin başı bir skandalla daha belaya girdi. Yargıda bir şebekenin Sarkozy'ye bilgi sızdırdığı ileri sürülüyor

Giriş Tarihi: 1.7.2014
Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin avukatı ve iki üst düzey yargı mensubu dün sabah saatlerinde Fransız polisinin düzenlediği operasyonla gözaltına alındı. Üç hukuk adamının, Sarkozy'yle alakalı davalara dair önemli bilgileri sızdırdığı söyleniyor. Sorguların tamamlanmasıyla birlikte Sarkozy'nin de ifade vermeye çağırılması bekleniyor. Mali Suçlar ve Yolsuzlukla Mücadele Merkez Bürosu, Sarkozy'nin avukatı Thierry Herzog, Herzog'a bilgi sızdırdığı anlaşılan savcı Gilbert Azibert ve Bordeaux Yargıtay Başsavcısı Patrick Sassoust'u gözaltına aldı. Gözaltıyla alakalı deliller uzun süren bir telefon dinleme operasyonu sayesinde elde edildi. Polis, Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'den seçim yardımı aldığına dair ses kayıtlarının ortaya çıkmasıyla 2013 yılında Sarkozy'nin cep telefonunu takibe aldı. Fakat deneyimli siyasetçinin konuşurken aşırı dikkatli davrandığı görülünce takip genişletildi ve Sarkozy'nin sahte isimle alınan bir hat üzerinden avukatıyla konuştuğu tespit edildi. Detaylı dinlemeler Azibert'in, Sarkozy'ye bilgi sızdırdığını ortaya çıkardı. Soruşturma hakimleri, yargı ve polis içinde Sarkozy'ye bilgi sızdıran bir şebekenin varlığından şüpheleniyor. Suçlu olduğuna hükmedilirse Sarkozy'nin 10 yıla kadar hapis yatabilir.

DAVALARDAN AKLANIRSA 2017 İÇİN ÖNÜ AÇILIR
Sarkozy, seçim kampanyaları için usulsüz para toplamaktan ve devlet bütçesinden kanunsuz harcamalarda bulunmaktan da suçlanmıştı. Gittiği birçok yerde halkın desteğiyle karşılaşan 59 yaşındaki siyasetçinin 2017'deki seçimlerde yarışmak için siyaset arenasına döneceği fakat hakkındaki soruşturmaları temizlemeden işinin zor olduğu söyleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem popülaritesi hem dertleri arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN