Işid'den hilafet ilanı

Irak ve Suriye'de Osmanlı'yla tarihe karışan hilafeti ilan eden örgüt ismini "İslam Devleti" olarak değiştirdi. Liderleri El Bağdadi'yi de "halife" olarak açıklayan örgüt, dünyaya "biat edin" çağrısı yaptı

Giriş Tarihi: 1.7.2014
Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak'ta hilafet devleti kurduğunu ve örgütün lideri Ebubekir El Bağdadi'yi de halife ilan ettiğini duyurdu. IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani, Twitter'da yayınladığı video kaydında, hilafet devletinin kurulduğunu açıkladı. Adnani, sadece Suriye ve Irak'taki değil tüm dünyadaki grupları IŞİD'e bağlılıklarını ilan etmeye çağırdı.

EL KAİDE'YE MEYDAN OKUMA MI?
İşte açıklamasında IŞİD yerine 'İslam Devleti' ismini kullanan Adnani'nin sözleri: İslam Devleti Şurası toplanmış ve hilafeti tartışmıştır. İslam Devleti, bir İslam hilafeti kurulmasını ve Müslümanların devleti için bir halife belirlenmesini kararlaştırmıştır. Bu bir devlettir, bu bir hilafettir ve artık parçalanma ve çirkin partizanlıkları bir kenara bırakmanın zamanı. Çünkü Allah'ın dininde asla böyle bir şey yoktur. Eğer devlete sırt çevirir ya da ona karşı savaş açarsanız ona değil sadece kendinize zarar vermiş olursunuz.

LÜBNAN 'DAN BAĞDADİ'YE 'İLKBİAT'
BBC'ye konuşan bölge uzmanı Charles Lister "Meşruiyeti meçhul fakat bu halifelik ilanı, uluslararası açıdan önemli. El Kaide bağlantılı ya da bağımsız gruplar bu konuda taraf belirlemek zorunda kalacak. Bu El Kaide'ye meydan okuma olarak değerlendirilebilir" dedi. Öte yandan Lübnan'ın Baalbek Özgür Sünniler Tugayı örgütü hilafet devletini tanıyarak Bağdadi'ye biat ettiklerini duyurdu. Osmanlı'yla tarihe karışan hilafet 3 Mart 1924'de TBMM'de çıkarılan bir yasayla kaldırılmıştı.

'SIR LİDER' İMAJI
"Halife ilan edilen Ebu Bekir El Bağdadi'yle ilgili biri FBI'da diğeri Irak İçişleri Bakanlığı'nda, iki fotoğraftan başka görsel malzeme yok. Kimse 43 yaşındaki Bağdadi'nin neye benzediğini bilmiyor. Bağdadi görüşmelerde yüzünü gizliyor." Amerika'nın Sesi Radyosu'ndan Arzu Çakır'ın Bağdadi ile ilgili derleme portresindeki sözler bunlar... Çakır, birçok gazetenin Bağdadi'yi "Yeni Bin Ladin" olarak tanımladığını belirtiyor ancak Bağdadi'nin sır lider imajını koruduğunun altını çiziyor. Makalede Bağdadi'yle ilgili şu bilgilere de yer veriliyor: 1977'de Diyala doğumlu. Kısa adı Ebu Dua. Samaray aşiretine mensup. Bağdat İslam Üniversitesi'nde okudu. Askeri eğitimini Irak işgalinde aldı. Bin Ladin hayranıydı. Ancak Zevahiri'nin El Kaide'nin başına geçmesiyle örgütle araya mesafe koyarak IŞİD'i kurdu. ABD başına 10 milyon dolar ödül koydu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işid'den hilafet ilanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN