Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İtalya'dan Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek

Giriş Tarihi: 1.7.2014

Yeni AB Dönem Başkanı İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante "Bütün fasılların açılmasının destekliyoruz " dedi

Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığını bugün Yunanistan'dan devralarak 12'nci kez bu görevi üstlenmeye hazırlanan İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Gianpaolo Scarante, Türkiye'nin AB sürecini değerlendirdi. Anadolu Ajansı'na konuşan Büyükelçi Scarante, "Türkiye sadece ekonomik değil, sosyal ve kültürel alanlarda da AB'ye katkıda bulunacak. Bu yüzden Türkiye'nin AB üyeliğini her zaman destekledik ve olumlu karşılıyoruz" dedi. Scarante fasıllarla ilgili olarak da "Vize muafiyeti konusunda Türkiye'yi desteklemek açısından İtalya her zaman ilk sıralarda yer aldı. Biz bütün fasılların açılmasına da destek veriyoruz ve özellikle 23'üncü ve 24'üncü fasılların açılması için AB Komisyonu ve diğer organlarda da çalışmalar sürdüreceğiz. Fasılların açılmaması Türkiye ve AB arasındaki karşılıklı diyaloğu sekteye uğratacak. Uygun şartlar sağlanırsa bu fasılların açılması yönünde elimizden geleni yapacağız" dedi.

14 FASIL AÇILDI

Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği öncesinde tamamlanması gereken 35 müzakere faslından 14 tanesi açıldı. "Bilim ve Araştırma" başlıklı 25. fasıl geçici olarak kapatıldı. Türkiye, 17 faslın siyasi nedenlerle bloke edildiğini düşünürken, yargı ve temel haklarla ilgili 23'üncü ve 24'üncü fasılların açılması konusunda ısrarcı davranıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'dan Türkiye'nin AB üyeliğine tam destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN