Sarkozy gözaltında

Giriş Tarihi: 2.7.2014

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, hakkındaki davalara dair gizli belgeleri ele geçirmek suçlamasıyla gözaltına alındı. Ülke tarihinde ilk kez eski bir cumhurbaşkanı gözaltında

Fransa'nın eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy "nüfuzunu kötüye kullanmak" suçlamasıyla gözaltına alınarak, ülke tarihinde bu görevi yürüttükten sonra gözaltına alınan ilk siyasetçi oldu. Dün sabah 08:00 sularında, başkent Paris yakınlarındaki Nanterre Mali Suçlar ve Yolsuzlukla Mücadele Merkez Bürosu'na gelen Sarkozy'nin sorgusu sürüyor. Libya'nın devrik lideri Muammer Kaddafi'den seçim yardımı aldığına dair iddialar üzerine telefonları takibe alınan Sarkozy'nin, yargı mensuplarına yüksek mevkiler vaat ederek 'Bettencourt Davası'na dair gizli belgelere ulaştığı anlaşılmıştı. Bettencourt Davası kapsamında Sarkozy, dünyaca ünlü kozmetik devi L'Oreal'in patronu Liliane Bettencourt'un (91) acizliğinden yararlanarak, seçim kampanyası için bağış almakla suçlanmıştı. Sarkozy hakkında yolsuzluk, usulsüzlük ve gücünü kötüye kullanma gibi suçların konu olduğu 6 farklı dava devam ediyor. Önceki gün de 59 yaşındaki siyasetçinin avukatı Thierry Herzog, Herzog'a bilgi sızdırdığı anlaşılan savcı Gilbert Azibert ve Bordeaux Yargıtay Başsavcısı Patrick Sassoust aynı birimler tarafından gözaltına alınmıştı. 2012 seçimlerini Sosyalist Parti'nin adayı François Hollande'a kaybederek partisinden istifa eden Sarkozy'nin 2017 seçimlerinde siyasete geri dönmesi bekleniyor. Gittiği birçok yerde seçmenlerin ilgisiyle karşılaşan deneyimli siyasetçinin ise davalardan aklanmadan güçlü bir kampanya yürütmesine zor gözüyle bakılıyor.

PEÇE DAVASINDA PARİS HAKLI BULUNDU
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) dün verdiği kararıyla kamusal alanda peçe takılmasını yasaklayan Fransa'yı haklı buldu. Paris'te yaşayan Pakistanlı bir genç kadın AİHM'e başvurarak "Ayrımcılığın yasaklanması, aile, özel yaşam ve ibadet özgürlüğüne saygı" gibi ilkeleri ihlal ettiği gerekçesiyle yasağın kaldırılmasını talep etmişti. Kamusal alanda peçe kullanımını yasaklayan Fransa'yı Belçika ve İsviçre'nin kimi bölgeleri de takip etmişti. Uluslararası Af Örgütü, peçe kararı için "oldukça olumsuz bir karar" açıklaması yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sarkozy gözaltında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN