Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mossad şefinden ürkütücü öngörü

3 Yahudi gencin kaçırılıp öldürülmesinin ardından bölgeden savaş sesleri geliyor. İsrail gizli servisi Mossad'ın şefinin sie 1 hafta önceden gençlerin kaçırılmasını tahmin ettiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 3.7.2014
Filistin ve İsrail arasında 3 Yahudi gencin 12 Haziran'da kaybolması ile başlayan gerginlik tırmanıyor. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, pazartesi günü cansız bedenleri bulunan gençlerin, faillerini bulana kadar Filistinlilere yönelik operasyonlarına devam edeceklerini söyledi. İsrail'in basınında ise yaşananlarla ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı. İsrail gizli servisi Mossad'ın şefi Tamir Pardo, 3 Yahudi gencin kaçırılmasını günler önceden öngörmüş. Haaretz'in haberine göre, İsrail güvenlik kabinesi 5 Haziran'da bir toplantı düzenledi. Toplantının ana gündem maddesi tutuklu takasıydı. İsrailli milletvekilleri, gelecekte Filistinlilerle olası bir tutuklu takasını yasaklamak için yasa tasarı hazırlığındaydı. Ancak toplantıda Mossad şefi Pardo, söz konusu yasağa karşı çıktı. Pardo'nun toplantıda Nijerya'da Boko Haram tarafından kızların kaçırılmasını örnek vererek, "Bir hafta içinde yerleşkelerden 3 İsrailli genç kaçırılırsa ne yapacaksınız? Takas manevra alanımızı genişletir" dediği belirtildi. Pardo'nun kaçırılma kehanetinin doğru çıkmasına rağmen ise takas yasağı tasarısının hala İsrail Parlamentosu'nda görüşülmeye devam ettiği kaydedildi.

ABD'DEN KINAMA: MİDE BULANDIRICI

3 İsrailli gencin öldürülmesinin ardından Filistinlilere yönelik intikam saldırıları başladı. Doğu Kudüs'te dün sabah 17 yaşındaki Filistinli genç Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr, kaçırıldıktan sonra öldürüldü. Yahudi yerleşimcilerin 3 İsrailli gencin intikamını almak için Hudayr'ı öldürdüğünden şüpheleniliyor. Genç Filistinlinin ormanlık alanda bulunan cansız bedeninde işkence izlerinin olduğu belirtildi. İsrail ordusu Gazze'nin güneyine top ateşi açtı. İsrail askerleri ile Filistinlilerin arasında çatışmalar çıktı, 70 kişi yaralandı. Görgü tanıkları 9 yaşındaki Musa Zalloum'un da Yahudi yerleşimcilerce kaçırılmaya çalışıldığını bildirdi. ABD, Filistinli gencin kaçırılması ve öldürülmesini sert şekilde kınadı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry yaptığı yazılı açıklamada, "17 yaşındaki bir gencin alçakça ve budalaca kaçırılıp öldürülmesi mide bulandırıcı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mossad şefinden ürkütücü öngörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN