Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya'da yeni çifte vatandaşlık yasa tasarısı onaylandı

Giriş Tarihi: 4.7.2014 10:39

Yaklaşık üç milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'da Federal Meclis yeni çifte vatandaşlık yasa tasarısını kabul etti

Federal Meclis'te akşam saatlerinde düzenlenen oylamada, 463 milletvekili yasa tasarısına evet oyu verdi. 111 hayır oyu çıkan oylamada bir kişi çekimser kaldı.

Almanya'da doğan göçmen çocukları bundan sonra bazı koşulları yerine getirdikten sonra çifte vatandaşlık hakkına sahip olacak. Daha önce göçmen çocukların 18 ila 23 yaşları arasında Alman vatandaşlığı ya da ebeveynlerinin ülkesinin vatandaşlığı arasında seçim yapması gerekiyordu.

Söz konusu yasa tasarısıyla Almanya'da doğan ve bu ülkede 21 yaşına kadar en az sekiz yıl yaşayan ya da altı yıl okula giden gençlere çifte vatandaşlık hakkı veriliyor. Tasarıdaki eğitim şartına alternatif olarak okul veya mesleki eğitim diploması da kabul edilebilecek.

Tasarıya göre, şartları yerine getiren gençler 21 yaşından önce çifte vatandaşlık için başvurabilecek. 21 yaşına kadar başvurulmaması durumunda ilgili daireler 21 yaşını dolduranların çifte vatandaşlık için gereken koşulları yerine getirip getirmediğine bakacak, şüphe durumunda belge istenebilecek. Yasa tasarısı 1990 yılından önce doğanları kapsamıyor.

AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'da yeni çifte vatandaşlık yasa tasarısı onaylandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN