Havada, gizli bomba alarmı

Giriş Tarihi: 4.7.2014

El-Kaide'nin dedektörler tarafından tespit edilemeyen bomba çalışmaları ABD'yi harekete geçirdi. Avrupa ve Ortadoğu'dan ABD'ye direkt uçuş yapılan havaalanlarında güvenlik önlemleri ve aramalar artırıldı

ABD, El-Kaide'nin dedektörlere yakalanmayan bomba denemeliri yaptığının belirlenmesi üzerine, Avrupa ve Ortadoğu'dan ülkelerine doğrudan uçuş gerçekleştirilen havaalanlarında güvenlik önlemlerinin arttırılması talebinde bulundu. ABD İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson sıkılaştırılmış yaptırımların önümüzdeki günlerde uygulanacağını belirterek, değişecek kurallar konusunda bilgi vermedi. Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ve ABD'ye direkt seferler düzenlenen havaalanlarında da yeni uygulamaların önümüzdeki günlerde hayata geçebileceği söyleniyor. Johnson gerekli direktifleri Ulaşım Güvenliği Masası'na ilettiğini belirtip "Yolculara olabildiğince az rahatsızlık vereceğiz. Yabancı müttefiklerimizle en güncel bilgileri paylaşıyoruz. Sivil havacılık endüstrisinin görüşlerini alıyoruz" dedi.

AYAKKABILAR DA ARANACAK

Yolcuların uluslararası uçuşlarda yanlarına alıp alamayacakları maddelere dair listeler değişmeyecek, fakat kapılardaki aramalara yeni kurallar gelebilir. Ayakkabıları ve elektronik eşyaları taramaya yönelik yeni aletlerin kullanımı başlayabilir. Kararın yolcuları endişelendiren kısmıysa yaşanabilecek gecikmeler ve kontuarlardaki kuyrukların uzama tehlikesi.

HEM KÜÇÜK HEM DAHA TESİRLİ
ABD terörle mücadele yetkilileri önceki gün terör örgütü El-Kaide'nin Suriye ve Yemen'deki uzantısı olan El-Nusra örgütünün "güvenlik taramasında saptanmadan havalimanlarından geçebilecek bombalar" üzerinde çalıştıklarını açıklamıştı.Yeni bombaların gizlenebilecek boyutta ve metal içermemesine rağmen yüksek tahrip gücüne sahip olduğu kaydedildi. Güvenlik güçleri, Suriye'deki muhaliflere ve terör örgütlerine katılan Avrupa ve ABD pasaport taşıyan gönüllülerin önlemleri aşmasından endişe ediyor.

İngiltere de teyakkuzda


İngiliz hükümeti de havaalanlarında güvenlik tedbirlerinin artırılması yönünde içeriği henüz kamuoyu ile paylaşılmayan yeni kararlar alındığını açıkladı. Ulaştırma Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, uygulanacak güvenlik tedbirlerinin, yolcuların büyük kısmı için ciddi bir aksamaya yol açmayacağı ifade edildi. Açıklamada, "Halkın güvenliğinin sağlandığından emin olmak için gereken bütün adımları da atmaya devam edeceğiz" ifadesi yer aldı. İngilitere'den ABD'ye direkt uçuş yapılan havaalanlarında güvenlik önlemleri artırıldı.

İstanbul'da yeni uygulama yok

ABD'ye direkt uçuşun yapıldığı Atatürk Havalimanı'nda her zaman uygulanan güvenlik prosedürlerinin dışında yeni bir uygulama yok. Yetkililer, "Yolcular chek-in işlemi öncesi bu işle yetkili güvenlik kuruluşunca soruşturmaya tabi tutuluyor. Uçağa biniş öncesi gerekli görülmesi durumunda bazı yolcuların bagajlarında tekrar arama yapılıyor"dedi. Yetkililer ABD Ulaştırma Güvenlik İdaresi TSA'nın geçen hafta incelemelerde bulunduğunu ifade etti.

Yazıcı kartuşunda bomba

İngiltere'den 2009 Noel'inde ABD'nin Detroit şehrine gitmekte olan bir uçakta Ömer Faruk Abdulmuttalip'in iç çamaşırına gizlenmiş bomba bulunmuştu. Bir diğer yakalanan bomba ise El Kaide üyesi Hasan El Asiri'nin bir yazıcının kartuşuna gizlediği patlayıcılardı. 11 Eylül'den hemen sonra ise 2001'de İngiliz vatandaşı Sri Lankalı Richard Reid, ayakkabısına gizlediği bombayı patlatamamıştı. Reid'in ayakları terlediği için bomba zarar görmüştü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havada, gizli bomba alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN