Ölüm virüsüyle dans riskli mi?

ABD'de, bilim insanı Yoshihiro Kawaoka H1N1 grip virüsü türü üzerinde değişiklikler yaparak süper türler üretiyor. Amacı yeni aşılar geliştirmek. Ancak virüslerin laboratuvarda saklanması ürkütüyor

Giriş Tarihi: 4.7.2014
ABD'deki Wisconsin-Madison Üniversitesi'nde Japon bilim insanı Yoshihiro Kawaoka'nın ölümcül H1N1 virüsü üzerinde oynayarak yarattığı ve bağışıklık sistemini savunmasız bırakan yeni virüsü laboratuvarda saklaması 'Ya virüs sızarsa' tartışmalarına yol açtı. Kawaoka, 1918'de dünyada 50 milyon kişinin ölümüne neden olan, İspanyol gribi virüsüyle yüzde 97 oranda benzer özellikler taşıyan bu virüsün laboratuvarda tutulmasının tehlikeli olduğu eleştirilerine hak veriyor. Ancak Japon bilim insanı virüsün ileride ortaya çıkabilecek yeni türlerle mücadelede aşı geliştirilmesi amacıyla saklanması gerektiği görüşünde. Kawaoka "Bağışıklık sistemini etkisiz hale getiren virüslerin yapısını çözebilirsek insanlık için büyük bir deneyi başarıyla tamamlamış oluruz" diyor.

'PASİFİZE EDİLİRSE İNSANA BULAŞMAZ'
Kawaoka 2009'da 500 bin kişiye bulaşan H1N1 virüsü üzerinde de deneyler yapıyor. İngiliz Independent gazetesi için laboratuvarının kapılarını açan Kawaoka, virüsün korunduğu dolapları göstererek "Burada tüm önemleler üst düzeyde alındı. Buna rağmen 'imkansız' kelimesini kullanmayı hiç sevmem. O yüzden virüsün dışarı sızmasının risk olduğunu kabul ediyorum. Ama insanlığın geleceği için bu virüslerin yapısını anlamalıyız" dedi. Bilim insanları ise bu virüsün bir şekilde laboratuvar dışına çıkması halinde 1 milyar insanın ölebileceği uyarısında bulunarak 'Derhal yok edilmeliler. Bir çılgın profesörün peşine takılıp gitmek doğru değil' eleştirisinde bulunuyor. Kawaoka'ya Wisconsin Üniversitesi içinden de eleştiriler var. Üniversite öğretim üyesi Thomas Jeffries, Japon bilim insanının üzerinde deney yaptığı virüsleri genetik olarak pasif konuma getirebileceğini böylece virüsün insana bulaşmasını engelleyebileceğini söylüyor. Ancak Kawaoka virüsün aktif olarak incelenmesiyle ancak çalışmasında doğru verilere ulaşabileceği görüşünde.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölüm virüsüyle dans riskli mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN