Sporda 2300 yıllık şikenin belgesi

Romalılar'a ait bir sözleşmede yazılanları çeviren araştırmacılar şikenin belgesini buldu. Bir güreş müsabakasında iki sporcu para karşılığında maçın sonucunu tayin etmek için anlaşmıştı

Giriş Tarihi: 4.7.2014
ABD'deki Smithsonian Araştırma Enstitüsü spor tarihindeki ilk şikelerden birinin belgesini yayımladı. Oxford Üniversitesi'nde saklanan M.Ö. 267 tarihli belge Romalılara ait. Papirüse yazılan belge dönemin Roma İmparatoru Gallienus'un Nil kıyısındaki Antinoopolis kentinde düzenlenen spor turnuvası sırasında yazılmış. İngiltere'nin başkenti Londra'daki King's College'den Dominic Rathbone'un çevirdiği belgeye göre Nicantinous ve Demetrius adındaki iki güreşçi şikenin belgesi olarak nitelendirilebilecek bir sözleşmeyi imzalamış. Buna göre Demetrius 3 kez yere düşerek tuş olacak. Bunun karşılığında 3 bin 800 drahmi alacak. Sözleşme için bulunan iki şahidin ismi de belgeye yazılmış. 3 bin 800 drahmi o dönem sadece bir eşek satın almaya yetiyor.

'GEREĞİNİ YAPMAZSA CEZA ÖDEYECEK'
Kahire'deki Oxyrhynchus Antik Kenti'nde 1903'te yapılan kazılarda bulunan bu belgede Demetrius'un oyunlarda sözleşmede yazıldığı gibi şike kurallarına uymaması durumunda anında 18 bin drahmiyi sözleşmedeki diğer tarafa vermekle yükümlü olduğu belirtiliyor. Uzmanlar bazı eski Yunan anılarında da şikeden bahsedildiğini söylüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sporda 2300 yıllık şikenin belgesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN