Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"ABD'nin yerinde olmak istemeyen bir ulus yoktur"

ABD Başkanı Barack Obama, Bağımızlık Günü'nde yaptığı ulusa sesleniş konuşmasında yaşam ve özgürlük hakkı temelinde eşitliğe vurgu yaptı. Ülkesinin kuruluş felsefesini bu sözlerle yüceltti

Giriş Tarihi: 6.7.2014
ABD bağımsızlığının 283'üncü yıldönümünü görkemli törenlerle kutladı. Washington ve Lincoln anıtları çevresinde toplanan binlerce ABD'li havai fişek gösterisini izledi. ABD Başkanı Barack Obama'nın haftalık ulusa sesleniş konuşmasında Bağımsızlık Günü ve ABD ile duygu dolu sözleri milyonlarca Amerikalı'nın göğsünü kabarttı. İşte ABD başkanının Dünya Kupası'na katılan ABD futbol takımını tebrik ederek başladığı konuşmasından alıntılar;
Bugün sözlerime son birkaç haftadır ABD'yi en güzel şekilde temsil eden ABD futbol takımına teşekkür ederek başlamak istiyorum. Sizinle gurur duyuyoruz. Sizler inanç dolusunuz. Ve bilmenizi isterim ki Beyaz Saray'ın internet sitesinde Tim Howard'ı (ABD kalecisi) yeni Savunma Bakanı yapmam için imza toplanmış. (espriyi yapıyor) Şu anda Chuck Hagel'in başında olduğu bakanlıkta boş yer varsa bunu düşüneceğim.
238 yıl önce kurucularımız Philadelphia'da Amerikan rüyasının temellerini attılar. Onlar çiftçiydi,iş adamıydı, avukattı, bilim insanıydı. Bu vatanseverler farklı geçmişlerden, farklı yaşam tarzlarından koparak bir araya geldi. Ancak tek bir basit doğruya inançla birleştiler. O da hepimizin eşit yaratıldığıydı. Yaratıcımız tarafından bahşedilen temel haklara sahip olduğumuzdu. Bunlar yaşam hakkı, özgür olma hakkı ve mutluluk arayışı. Yıllarca bu inanç bize savaşta ve barışta güç verdi. Bu inanç dünyanın en güçlü demokrasisine, en güçlü ordusuna, en güçlü orta sınıf yurttaşına sahip olmamızı dağladı.
Bugün dünyada hiçbir ülke yok ki Amerika Birleşik Devletleri'nin yerinde olmak istemesin. Ancak bu başarıyı sağlamamızın asıl nedeni bu hakların hiçbir zaman yalnızca kendimize ait olduğunu düşünmemiz. Kuşaklar boyunca Amerikalılar bu hakları bizden olmayanlara da yaymak için yürüdü, kampanyalar düzenledi, savaştı hatta o uğurda öldü.

GÖÇMEN KABUL ETMEK ABD'NİN DNA'SINDA VAR
Obama, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları çerçevesinde Beyaz Saray'da yeni vatandaşlığa alınan 25 askeri de kabul etti. Obama göçmenlik reformuyla ilgili yaptığı açıklamada "Göçmen kabul etmek ABD'nin DNA'sında var. ABD'yi özel yapan budur. Dünyanın dört köşesinden buraya insan gelir. Amerika'nın kurucularının bile farklı kökenleri var. Biz farklılıkları kabul edip ortak idealler doğrultusunda koşarız. Göçmenliği zorlaştırıcı değil birleştirici olarak kullanacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"ABD'nin yerinde olmak istemeyen bir ulus yoktur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN