Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Karadeniz ısınıyor

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu NATO ülkeleri Karadeniz'de 9 gün sürecek tatbikata başladı. Aynı gün Rusya da "Düşman gemilerini yok et" hedefiyle bütün Karadeniz'i kapsayan tatbikata start verdi

Giriş Tarihi: 6.7.2014
Ukrayna krizi ile gerilen Rusya - Batı ilişkileri Karadeniz'i ısıtmaya devam ediyor. Bulgaristan'ın ev sahipliğinde Karadeniz'de Breeze tatbikatı önceki gün başladı. NATO bünyesinde tatbikata Bulgaristan'ın yanı sıra Türkiye, ABD, İtalya, Romanya ve Yunanistan katılıyor. 13 Temmuz'a kadar sürecek tatbikata ayrıca NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu'ndan 4 gemi katılıyor. NATO'nun resmi sayfasında tatbikatın amacının "katılan unsurlar arasında işbirliğini geliştirmek ve çok tehditli ortamda harekat yeteneğini artırmak" olduğu duyuruldu. Açıklamada Breeze tatbikatının düzenli olarak gerçekleştirildiğine vurgu yapıldı.

RUSYA'DAN 20 SAVAŞ GEMİSİ

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da Batı Karadeniz'deki tatbikata, TCG Dolunay denizaltısı, TCG Mızrak hücumbotu, TCG Tuzla karakol gemisi, bir CN-235 deniz karakol uçağı, SNMCMG-2 emrinde TCG Akçay mayın avlama gemisi ve dört karargah subayı ile katılıyor. NATO'nun Breeze tatbikatına Rusya'dan ise aynı gün karşılık geldi. Rus donanması da 4 Temmuz'da başladıkları tatbikatın bütün Karadeniz'i kapsayacağını duyurdu. Rus Donanması'nın savaş oyununa Kırım'ın Sivastopol üssünde bulunan 20 savaş gemisi, 20'nin üzerinde helikopter ve uçağın yanı sıra kıyı güvenlik birimleri de katılıyor. Tatbikatta 5 adet cruise füzesi atışının da yapılacağı kaydedildi. Tatbikatta, düşman gemilerinin yok edilmesi ve kıyı güvenliğinin sağlanması üzerine taktiklerin çalışılacağı kaydedildi. NATO'nun Ukrayna krizinden sonra Karadeniz'deki faaliyetlerini artırdığına dikkat çeken Rus basını iki tarafın da tatbikata başlamasını "soğuk savaş" olarak yorumladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karadeniz ısınıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN