Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Neoguri Tayfunu Japonya'da

Japonya'nın Okinava adasını dün etkisi altına alarak hasar ve yaralanmalara yol açan Neoguri tayfunu, Kyuşu adasına yöneldi.

Giriş Tarihi: 9.7.2014 12:06 Güncelleme Tarihi: 9.7.2014 12:07
Okinava yönetimi 2'si ağır, 28 kişinin yaralanmasına yol açan tayfun nedeniyle 63 bin evin elektriksiz kaldığını duyurdu.

Ayrıca kuzeydeki Kyuşu adası açıklarındaki çalkantılı deniz seyreden bir balıkçı teknesinden bir kişinin kaybolduğu bildirildi.

Ağaçların devrilmesine, araçların sular altında kalmasına ve parmaklıkların bükülmesine neden olan güçlü tayfun yüzünden Okinava'daki 125 bin evde yaşayan yaklaşık 300 bin kişiye tahliye emri verildi.

Yetkililer yağmurun durması üzerine dün kapatılan Okinava'nın en büyük havaalanı Naha'nın, sabah iptal edilen birkaç sefere karşın bugün uçuşlara tekrar açıldığını duyurdu.

Japon Meteoroloji Ajansın'ndan yapılan açıklamada saatte 126 kilometre hızla esen tayfunun, saatte 25 kilometre hızla kuzeye doğru yol aldığı bildirildi. Açıklamada tayfunun yarın Kyuşu adasında varmasının beklendiği kaydedildi.

Bu arada tayfunun yarın varması beklenen Kyuşu'daki Fukuoka eyaletinde güçlü rüzgar, yüksek dalgalar ve şiddetli yağmura karşı uyarılan halktan mümkün olduğunca evlerinde çıkmamaları istendi.

Yetkililerden yapılan açıklamada, Kyuşu'daki havaalanlarının geç saatlerdeki seferleri iptal olsa da bugün de açık kalmayı sürdüreceği duyuruldu. Açıklamada başka uçuş seferi iptalleri olabileceği bildirildi.

Ayrıca Çin ve Tayvan makamları, bölgede seyreden gemilerden tayfunun geçiş yolu üzerindeki rotalarını değiştirmelerini istedi.

Kore dilinde dış görünümü rakun ve köpeği andıran bir cins köpek olan rakun köpeği anlamına gelen Neoguri tayfunu yaz aylarında Japonya'yı vuran en büyük tayfunlardan biri.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Neoguri Tayfunu Japonya'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN