Gazze'de acil durum ilan edildi

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA), Gazze'de acil durum ilan etti.

Giriş Tarihi: 10.7.2014 19:52
UNRWA, resmi internet sitesinden yayınladığı açıklamada, son günlerde artış gösteren saldırılar nedeniyle, Gazze'de acil durum ilan ettiklerini belirterek, Gazze'de yaşananların dikkatli bir şekilde izlendiğini ve acil durumlarda müdahale için hazır olduklarını belirtti.

Gazze'de sadece çarşamba sabah saat 08.00'den, perşembe sabah saat 08.00'e kadar geçen 24 saatlik sürede 46 kişinin öldürüldüğü ve 117 kişinin yaralandığını belirten UNWRA, Gazze'de yaşanan bu kayıpların bazılarının açıkça ve kasıtlı bir şekilde evlerinde bulunan halka yönelik düzenlenen saldırılar sonrasında meydana geldiğini kaydetti.

Açıklamada, "İsrail güvenlik güçlerinin, sivil kayıplara yol açan güç kullanımını kınıyoruz ve bu saldırıların uluslararası hukuka aykırı olduğunu ifade ediyoruz" denildi.

UNRWA, salı gününden itibaren artan saldırılar sonucunda en az 10 çocuğun yaşamını yitirdiği açıkladı.

İsrail'in Gazze'ye yönelik düzenlemeyi planladığı kara operasyonunun gerçekleşmesi durumunda UNRWA, 50 bin yerinden edilmesi muhtemel Gazzeliyi okullarda ağırlayabileceklerini kaydetti.

Yaşanan gelişmeler sonrasında UNRWA, Gazze'de yardımlarını sürdürebilmesi için öngörülen 22 milyon dolarlık finansman açığının kapatılması çağrısında bulundu.

Açıklamada, Gazze'nin dış dünyayla bağlantısı olan Refah Sınır Kapısı'nın acil durumlar dışında kapalı olduğu, Erez Sınır Kapısı'nın ise sadece yabancılar için ve insani yardım durumlarında açık olduğu bilgisini verildi.

UNRWA, Gazze'de 1.2 milyon mültecinin 8 farklı kampta kaldığını, 12 gıda dağıtım merkezinin ise 830 bin mülteciye hizmet verdiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'de acil durum ilan edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN