Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Srebrenitsa soykırımında hüzünlü anma

Potoçari'de yarın defnedilecek soykırım kurbanlarının cenazelerinin bulunduğu 175 tabut Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşındı

Giriş Tarihi: 10.7.2014 19:18 Güncelleme Tarihi: 10.7.2014 19:44
Srebrenitsa soykırımında katledilen ve kimlik tespitleri tamamlanan 175 cenazenin bulunduğu tabuplar, savaş sırasında BM bünyesindeki Hollandalı askerlerin karargahı olan eski akümülatör fabrikasından, yarın toprağa verilecekleri Potoçari Anıt Mezarlığı'na taşındı.

Srebrenitsa'daki soykırımdan kaçmak isteyen Boşnakların kullandığı ve "ölüm yolu" olarak bilinen orman yolunda, binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ''Barış Yürüyüşü''ne katılan ve kısa bir süre önce Potoçari'ye ulaşanlar ve kurban yakınları tarafından elden ele mezarlığa taşınan tabutlar, yarın öğleden sonra cenaze namazının kılınacağı alana yerleştirildi.

Tabutların mezarlığa taşınması esnasında, kurban yakınları sevdiklerini gözyaşları içerisinde dualar okuyarak mezarlık alana uğurladı.

Tabutların taşınması sırasında Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Zlatko Lagumciya ve Bosna Hersek Federasyonu Başbakanı Nermin Nikşiç de hazır bulundu.

Potoçari'de yarın düzenlenecek törende 175 soykırım kurbanı defnedilecek. Kurbanların en küçüğü öldürüldüğünde 14 yaşında olan Senad Beganoviç, en yaşlısı ise 79 yaşındaki Hurem Begoviç olacak. Senad Beganoviç'in yanı sıra öldürüldüklerinde 18 yaşından küçük 14 kurban daha cuma günü toprağa verilecek.

Bu yılki cenaze töreninde ayrıca, Dahmo (1968), Hamdiya (1959) ve Sulyo (1975) Deliç kardeşler ve Selman Suleymanoviç (1937) ile iki oğlu, Yakub (1976) ve Muyo (1978) de toprağa verilecek.

Potoçari Anıt Mezarlığı'nda defnedilen soykırım kurbanlarının sayısı da yarınki törenin ardından 6 bin 241'e yükselecek.

SREBRENİTSA'DA NE OLDU?

Bosna'daki savaş sırasında, BM'nin güvenli bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995'te Ratko Miladiç'e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar'a teslim edildi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar'dan 8 bin 372'si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.

Soykırımda katledilenlerin bir kısmının cesedine ise bugüne kadar hala ulaşılamadı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Srebrenitsa soykırımında hüzünlü anma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN