İslam dünyasından BM'ye çağrı

Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde toplanan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi, İsrail'in Gazze'ye yönelik artan saldırıları nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi ve BM İnsan Hakları Konseyi'nin olağanüstü toplanmasını istedi. Toplantıda Türkiye'yi temsil eden Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler de, Birleşmiş Milletler'in derhal harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 11.7.2014 13:53
İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Cidde'de yapılan toplantısının ardından yapılan açıklamada, İİT İcra Komitesi'nin bakanlar düzeyinde yapılan acil toplantısında İsrail'in Gazze saldırıları, Filistin halkına yönelik ihlalleri ve Filistinlilerin güvenliğinin sağlanması konularının ele alındığı bildirildi. İslam İşbirliği Teşkilatı İcra Komitesi, İsrail'in Gazze'ye yönelik artan saldırıları nedeniyle BM Güvenlik Konseyi ve BM İnsan Hakları Konseyi'nden olağanüstü toplanmasını talep etti. İİT'nin Cenevre'deki büyükelçilerinden ise İsrail'in Filistin halkına yönelik saldırıları ve suçlarının soruşturulması amacıyla uluslararası bir heyet oluşturulması hedefiyle BM bünyesinde oturum düzenlenmesi için harekete geçmeleri istendi. İİT, yapılan açıklamada uluslararası topluma İsrail'in "keyfi" saldırılarını durdurma çağrısı yapıldı.

Toplantıya Türkiye'yi temsilen katılan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, basına kapalı düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:
'İsrail'in Batı Şeria ve Gazze'ye yönelik askeri operasyonlarıyla bölgede meydana gelen üzücü gelişmelerden derin kaygı duymaktayız. Üç İsrailli yerleşimci gencin 12 Haziran günü kaçırılmasının ardından İsrail'in kaçırılanları bulmanın ötesine geçen bir şekilde Filistinler arasındaki birliği hedef alan operasyonlarıyla bölgede gerilim yükselmiştir. Bu vesileyle İsrail'in Fetih ve Hamas arasında uzlaşmazlık yaratarak, Filistinliler arası iç uzlaşıyı sona erdirmeye yönelik çabaları karşısında Filistinli kardeşlerimizin birlik ve beraberliklerini muhafaza edeceklerine olan inancımızı vurgulamak isterim. Doğu Kudüs'te 2 Temmuz günü Mohamed Abu Khdair adlı Filistinli gencin kaçırılarak öldürülmesi tüm İslam camiasında büyük infial uyandırmıştır. İlkel intikam dürtüleriyle işlendiği anlaşılan bu hunharca cinayeti şiddetle kınıyor, faillerin en kısa sürede yargı önüne çıkarılarak hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz. Üç İsrailli yerleşimci gencin kaçırılarak öldürülmesi gerekçe gösterilerek Filistinli kardeşlerimiz maalesef toplu cezalandırmaya tabi tutulmaktadır. Uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen güvenlik gerekçesiyle Filistin halkına yönelik aşırı güç kullanılmaktadır. Sivil can kaybı ve yaralanmalara yol açan hava harekatları da dahil olmak üzere askeri operasyon ve saldırılar, Filistinlilerin mal ve mülklerine zarar verilmesi, yasadışı yerleşim faaliyetleri ve mukaddes Kudüs'ün çok dinli ve kültürel yapısını suni olarak değiştirmeye dönük çabalar ile Filistinlilerin El Aksa Camii'nde ibadet haklarının kısıtlanması gibi İsrail uygulamaları uluslararası hukuku ayaklar altına almaktadır. İsrail'in Filistinliler üzerinde tahakkümünü artırarak kendi çözümünü dayatmaya çalışan bu tutumunun kabul edilmesi hiçbir şekilde mümkün değildir. İsrail'i Gazze'ye yönelik toplu cezalandırma yöntemiyle sürdürdüğü saldırılarını derhal durdurmaya ve başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası toplumu süratle devreye girerek bu saldırıların durdurulmasına dönük gerekli uyarı ve telkinlerde bulunmaya çağırıyoruz.'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İslam dünyasından BM'ye çağrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN