Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hamas İsrail havalimanını vurdu

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in başkenti Tel Aviv'deki Ben Gurion Havaalanı'nı M75 füzeleriyle vurduğunu iddia etti.

Giriş Tarihi: 12.7.2014 13:11 Güncelleme Tarihi: 12.7.2014 13:16
İzzeddin el-Kassam Tugayları'ndan yapılan açıklamada, "Tel Aviv kent merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Ben Gurion Havaalanı, 4 adet M75 füzesiyle vuruldu. Ben Gurion Havaalanı, ilk kez hedef alındı" denildi.

Açıklamada ayrıca, Askalan'a 5, Aşdod'a 9 füze fırlatıldığı, Tselim Askeri Üssü'nün de 6 füzeyle hedef alındığı kaydedildi.

Öte yandan İsrail ordu sözcüsü Yarbay Peter Lerner, sosyal paylaşım sitesi Twetter'daki hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'den atılan 3 roketin, Tel Aviv el-Kubra bölgesinde "Demir Kubbe" savunma sistemi tarafından etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Lerner, saldırının ardından bölgede sirenlerin çalmaya başladığını ifade etti.


"YENMİŞ EKİN YAPRAKLARI"

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in pazartesi günü başlattığı saldırılara karşı düzenledikleri operasyonları, "El-Asfu'l-me'kul" (Yenmiş ekin yaprakları) olarak adlandırdı.

İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, bir televizyon kanalında yayınlanan açıklamasında, "Düşmanın saldırısını sınırlı bir çatışma kabul ederek, kendisine gerçekte yapabileceklerimizin çok çok azıyla karşılık verdik" dedi.

"Savaşı başlatanın, tehditler savurup sonra da saldıran İsrail olduğunu ancak ne zaman sona ereceğine onun karar veremeyeceğini" ifade eden Ebu Ubeyde, kendilerini, İsrailli komutanların iddia ettiği gibi 1 hafta 10 günlük bir operasyonun aksine çok uzun sürecek bir savaşa hazırladıklarını vurguladı.


"FİLİSTİN HALKI HEDEFLERİNE ULAŞINCAYA KADAR DURMAYACAK"

Saldırılara karşı verilen mücadeleyi "Yenmiş ekin yaprakları" olarak adlandırdıklarını aktaran Ebu Ubeyde, "Batı Şeria'da, Gazze'de ve 1948'de işgal edilen topraklarda başlayan devrim dalgası, Filistin halkı hedeflerine ulaşıncaya kadar durmayacak. Düşmanın evleri yıkması, kadın ve çocuk öldürmesi ancak ısrar ve güvenimizi arttıracak, saldırılara verdiğimiz karşılıklar ağırlaşacak" diye konuştu.

Ebu Ubeyde ayrıca, ilk defa İsrail'in en uzak noktasını füzelerle vurduklarını sözlerine ekledi.

"Yenmiş ekin yaprakları" tabiri, Kuran-ı Kerim'de Fil suresinde konu alınan, Kabe'yi yıkmak isteyen Ebrehe'ye ait fil ordusunun, Ebabil kuşları tarafından atılan küçük taşlar nedeniyle "yerle bir olma hali" için kullanılıyor.


ROKETLERDEN BİRİNİN BENZİN İSTASYONUNA İSABET ETTİ

Gazze'den İsrail'e atılan roketlerden birinin benzin istasyonuna isabet etmesi sonucu 8 kişinin yaralandığı bildirildi.

Davut'un Kızıl Yıldızı adlı yardım kuruluşunun sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki resmi hesabından yapılan açıklamada, "Aşdot'taki bir benzin istasyonuna düşen roket nedeniyle 1'i ağır 8 kişi yaralanmıştır" denildi.

Öte yandan, İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, Gazze'den atılan 1 roketin "Demir Kubbe" füze savunma sistemi tarafından imha edildiği ifade edildi.

İsrail basını, atılan roketler dolayısıya daha önce Aşdot kentinde 3 kişinin yaralandığını belirtmişti.

Filistinli gruplardan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.


HENİYE: "SİYONİST SALDIRILAR BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANACAK'

Gazze'deki eski Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, siyonist saldırıların başarısızlıkla sonuçlanacağını ve bedeli ne olursa olsun Filistin halkının zafere ulaşacağını bildirdi.

Heniye, yaptığı yazılı açıklamada, "Düşmana diyoruz ki; halkımıza karşı işlediğiniz savaş suçlarını durdurun, çünkü saldırılarınız hedeflerine ulaşamayacak ve bedeli ne olursa olsun halkımız muzaffer olacak" ifadesini kullandı.

Filistin halkının birlik ve direniş noktasında daha önce yaşanmamış bir süreçten geçtiğini kaydeden Heniye, "Düşmanın tehditlerinden korkmuyoruz. Liderlerin kanı, çocukların ve ailelerin kanlarından daha değerli değil" yorumunda bulundu.

İsrail'in uzun süre önce Gazze'deki direniş gruplarıyla yaptığı ateşkesi bozduğunu ve anlaşmayı reddettiğine de değinen Heniye, şöyle devam etti:

"İsrail, sonunda Batı Şeria ve Kudüs'teki halkımıza karşı sergilediği kudurgan tavrını Gazze'ye saldırarak devam ettirdi. Saldırıyı başlatan düşman İsrail'dir. Biz kendi halkımızı savunuyoruz, dolayısıyla saldırıyı İsrail'in durdurması gerekir. Halkımız ve tüm ümmet için iftihar kaynağı olan şehitlerimizle, düşmanın tuzaklarını boşa çıkaran direniş ve azimleriyle, gurur duyuyoruz. Siyonist saldırılar başarısızlıkla sonuçlanacak ve bedeli ne olursa olsun Filistin halkı zafere ulaşacak."

Öte yandan, İsrail'de sağlık ve ilk yardım hizmeti veren "Kızıl Davut Yıldızı'na" ait Twitter'daki resmi hesaptan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği "Koruyucu Hat" operasyonunun başlamasından bu yana 22 kişinin sığınaklara koşarken bulundukları bölgeye füze düşmesi sonucu yaralandığı, 101 kişinin de Gazze'den atılan füzelerden etkilenerek şoka girdiği belirtildi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamas İsrail havalimanını vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN